Zakopane dołączy do grona miast, które chcą obniżyć podatki, by zachęcić mieszkańców do dbałości o ekologię.
Ulga dla ekologicznych pojazdów obowiązuje m.in. w Wejherowie, Poznaniu, Krakowie, Katowicach i w Częstochowie. W Zakopanem, które chce walczyć ze smogiem, zniżki mają mieć dwojaki charakter. Po pierwsze, mniejszy podatek od nieruchomości będzie płacić mieszkaniec, który ogrzewa dom jednorodzinny ekologicznym paliwem. Nie wiadomo, od kiedy, natomiast wiadomo, że zmiana ma być powiązana z akcją wymiany pieców centralnego ogrzewania (na ekologiczne).
Natomiast już w 2017 r. niższy podatek od środków transportowych zapłacą przewoźnicy (właściciele aut przewożących co najmniej 9 osób), którzy zainwestują w zakup nowszego, ekologicznego pojazdu. Im będzie on nowszy, tym większa będzie zniżka w podatku. Nowe reguły mają wejść w życie w 2017 r. i są elementem miejskiej walki ze smogiem.
Niezależnie od tego Zakopane złożyło skargę konstytucyjną na sposób wyliczania opłaty miejscowej pobieranej za każdą dobę pobytu w uzdrowisku. Miastu nie podoba się m.in. to, że dla jej wyliczenia bierze się pod uwagę także zanieczyszczenie powietrza w miejscowościach sąsiednich, a nie tylko w samym uzdrowisku.
Z kolei Częstochowa chce w 2017 r. zwiększyć z 10 do 50 proc. obowiązującą już ulgę w podatku od środków transportowych dla właścicieli ciężarówek, autobusów, ciągników, przyczep i naczep mających certyfikaty EURO 5 i EURO 6. Takie certyfikaty gwarantują, że pojazd spełnia europejskie standardy emisji spalin. Obniżone mają też zostać inne stawki podatku od środków transportowych (i niektóre stawki podatku od nieruchomości).