NSA: Powtarzalne transakcje to już biznes

autor: Jakub Pawłowski16.11.2016, 20:00
Sprawa dotyczyła mieszkanki Krakowa, która na co dzień prowadziła sklep z akcesoriami do telefonów i komputerów.

Sprawa dotyczyła mieszkanki Krakowa, która na co dzień prowadziła sklep z akcesoriami do telefonów i komputerów.źródło: ShutterStock

Podatnik, który sprzedał w ciągu dwóch lat kilkadziesiąt nieruchomości z wysokim zyskiem, nie może twierdzić, że był to prywatny majątek, którym on sam nie był już zainteresowany – uznał NSA.

Sprawa dotyczyła mieszkanki Krakowa, która na co dzień prowadziła sklep z akcesoriami do telefonów i komputerów. Wyszło jednak na jaw, że czerpała też zyski z innych źródeł. Kupiła bowiem, a następnie w niecałe dwa lata odsprzedała ponad 60 działek nad morzem. W sumie było to prawie 20 ha.

Kobieta twierdziła, że wszystkie te nieruchomości kupiła na cele prywatne – zamierzała wybudować stadninę koni. Potem jednak, na skutek choroby i śmierci matki, musiała zmienić plany i sprzedać majątek. Przekonywała, że nie był to profesjonalny obrót nieruchomościami. Dlatego nie zgadzała się z decyzją, że powinna zapłacić prawie 0,5 mln zł podatku z tytułu działalności gospodarczej.

Dyrektor izby skarbowej nie dał jednak wiary jej twierdzeniom, że kupowała działki, oddalone od siebie nawet o 80 km, w celu prowadzenia na nich terapii przy użyciu koni. O takich zamiarach nie świadczyły też – w jego ocenie – podziały geodezyjne, w wyniku których 20 ha zmieniono na 60 mniejszych nieruchomości. Fiskus uznał, że miało to tylko ułatwić i przyspieszyć sprzedaż, a także zapewnić wyższą marżę. W przypadku niektórych działek wynosiła ona ponad 300 proc.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane