statystyki

Sprzedaż nieruchomości po śmierci dożywotników może podlegać PIT

autor: Agnieszka Pokojska03.08.2016, 09:45; Aktualizacja: 03.08.2016, 10:11
blok mieszkanie nieruchomości

Umowę dożywocia charakteryzuje ekwiwalentność świadczeń stron.źródło: ShutterStock

W 2013 r. na podstawie aktu notarialnego nabyłem od dziadka lokal mieszkalny – pisze pan Krzysztof. – W ramach umowy zobowiązałem się przyjąć dziadka, opiekować się nim, pochować go i wyprawić mu pogrzeb. Teraz on zmarł, a ja sprzedałem mieszkanie. Czy mogę przychód obniżyć o koszty np. związane z pochówkiem – pyta czytelnik.

Ponieważ czytelnik sprzedał nieruchomość przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i nie jest to związane z wykonaniem działalności gospodarczej, powstał przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 30e ust. 1 ustawy w tym przypadku podatek dochodowy wynosi 19 proc. podstawy obliczenia podatku. Jest nim dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem a kosztami. Warto pamiętać, że umowa o dożywocie regulowana jest w kodeksie cywilnym. Zgodnie z jego przepisami, jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.

Umowę te charakteryzuje więc ekwiwalentność świadczeń stron. Do tego odniósł się dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 13 czerwca 2016 r. (nr ITPB2/4511-290/16/BK). Wskazał, że w doktrynie uznaje się, iż jest to ekwiwalentność rozumiana w sensie subiektywnym, a nie obiektywnym. Oznacza to, że świadczenia stron względem siebie nie muszą mieć tego samego wymiaru ekonomicznego, ustalanego według kryteriów obiektywnych. Podkreślił też, że tego rodzaju umowy zaliczane są do odpłatnych czynności prawnych, które charakteryzują się tym, iż każda ze stron uzyskuje jakąś korzyść majątkową (niekoniecznie w postaci pieniężnej).


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane