statystyki

Objaśnienia podatkowe: Broszura ministra nie pozwoli rozstrzygnąć sporów

autor: Agnieszka Pokojska20.10.2016, 07:33; Aktualizacja: 20.10.2016, 08:32
Grzegorz Maślanko partner i radca prawny w Grant Thornton

Grzegorz Maślanko partner i radca prawny w Grant Thorntonźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Nie będzie można skarżyć do sądu objaśnień podatkowych. Jeżeli podatnik nie będzie się z nimi zgadzał i zapragnie je podważyć, i tak będzie musiał wystąpić o interpretację indywidualną.

O nowej instytucji objaśnień podatkowych pisaliśmy wczoraj w artykule „Podatnicy nie zapłacą, gdy fiskus po raz kolejny zmieni zdanie” (DGP nr 203/2016). Projekt, który zakłada ich wprowadzenie, jest realizacją pakietu wicepremiera Morawieckiego 100 rozwiązań dla firm.

Objaśnienia będzie wydawał minister finansów. Będą publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej i, jak wynika z projektu, mają chronić podatnika, tak jak dziś chronią go interpretacje indywidualne i ogólne ministra finansów.

Zarówno Ministerstwo Rozwoju (autor projektu), jak i eksperci spodziewają się, że objaśnienia podatkowe mogą ograniczyć liczbę wydawanych interpretacji w indywidualnych sprawach. Podatnicy nie będą już mieli potrzeby tak często o nie występować. Dotychczas w 2016 r. podatnicy otrzymali ponad 23 tys. takich interpretacji. Co roku jest to ok. 38 tys.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • sa(2016-10-20 09:13) Zgłoś naruszenie 10

    Niech wreście zaczną dobrze pisać prawo,nie będzie potrzeba pisać interpretacji,objaśnień (jak dawniej za PZPR okólników ważniejszych niż ustawa) i jeszcze za nie im płacić , za byle jaką pracę urzędników RP,utrzymywanych z naszych podatków. Jest czas na napisanie porządnego prawa i jest armia urzędników ,chyba fachowców ,grubo opłacanych z premiami w MF .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane