statystyki

Skargi na interpretacje bez zmian. Trybu uproszczonego nie będzie

autor: Mariusz Szulc26.10.2016, 07:17; Aktualizacja: 26.10.2016, 08:33
podpis, dokument, akt, prawo

Wcześniej projektodawcy chcieli, by skargi na interpretacje podatkowe były rozpatrywane właśnie w ramach postępowania uproszczonegoźródło: ShutterStock

Sprawy niezadowolonych podatników nie będą rozpatrywane w postępowaniu uproszczonym. A to oznacza, że wyroki nadal będzie wydawać trójka sędziów w jawnych rozprawach.

Resort rozwoju zrezygnował z kontrowersyjnych zmian w najnowszej wersji projektu nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego i niektórych innych ustaw, która ukazała się wczoraj na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Wcześniej projektodawcy chcieli, by skargi na interpretacje podatkowe były rozpatrywane właśnie w ramach postępowania uproszczonego. Wychodzili z założenia, że sprawy tego typu są proste, a zatem wystarczy, aby rozstrzygał je jeden (albo trzech za zgodą przewodniczącego wydziału) sędzia na niejawnym posiedzeniu.

Nie uczestniczyłaby w nim publiczność i wszyscy zainteresowani musieliby czekać na opublikowanie uzasadnienia wyroku w bazie orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego. Pod warunkiem że w ogóle zostałoby sporządzone. Zgodnie z art. 141 ust. 2 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi nie ma takiego obowiązku, jeśli skarga została oddalona. Podatnik, który chciałby poznać motywy wyroku, musiałby więc w ciągu siedmiu dni wnieść wniosek o jego sporządzenie, zapłacić 100 zł i poczekać, aż przyjdzie ono pocztą.


Pozostało jeszcze 37% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane