statystyki

Podatnicy nie zapłacą, gdy fiskus po raz kolejny zmieni zdanie

autor: Mariusz Szulc, Agnieszka Pokojska19.10.2016, 07:08; Aktualizacja: 19.10.2016, 08:27
księgowy

Wyjątkiem byłaby sytuacja, gdyby po pierwotnej kontroli u podatnika minister finansów wydał interpretację ogólną lub objaśnienia podatkoweźródło: ShutterStock

Nie będzie potrzebna interpretacja indywidualna. Przed dopłatą daniny ochronią także urzędowe objaśnienia ministra finansów oraz utrwalona praktyka interpretacyjna.

Co więcej, przedsiębiorcy nie zapłacą VAT według wyższej stawki, jeżeli wcześniejsza kontrola nie wykazała u nich nieprawidłowości w tym zakresie.

Tak wynika z najnowszej wersji projektu nowelizacji niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. To realizacja pakietu wicepremiera Morawieckiego 100 rozwiązań dla firm.

Projekt wyraźnie został poprawiony, bo we wcześniejszej wersji nie zakładał zmian w ordynacji podatkowej. A bez nich – jak zwracaliśmy uwagę w DGP – nie da się wprowadzić dodatkowej ochrony dla podatników („Fiskus zapewnia: w naszych interpretacjach nic się nie zmieni” – DGP nr 139/2016).

Podatnik wymaga wsparcia

Już w lipcu br. Ministerstwo Rozwoju (którego szef jest obecnie także ministrem finansów) zapowiadało, że chce skończyć z sytuacją, w której na podstawie tego samego przepisu, w niezmienionym brzmieniu, fiskus najpierw pozwala przedsiębiorcy rozliczać się w określony sposób, a potem zmienia swoją wykładnię. Skutkiem tego podatnik musi dopłacić podatek bądź inną daninę nawet za pięć lat wstecz.

Założenia się nie zmieniły, ale teraz – po dopracowaniu – mają one większą szansę wejść w życie. Uwzględniają bowiem uwagi Ministerstwa Finansów, które od początku twierdziło, że potrzebne są zmiany w ordynacji podatkowej, a nie tylko w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • sn(2016-10-19 10:28) Zgłoś naruszenie 40

    Wszystkie ważne interpretacje powinny być skatalogowane na dzień np. koniec kwartału.Żadne działanie wstecz prawa ,bo to niszczy firmy szczególnie te małe (bo nie mają i nie stać ich na sztaby doradców ,prawników) ,które dają ok.60 % zatrudnienia. Prawo podatkowe ,przepisy budowlane i inne ,powinny być przygotowane z wyprzedzeniem na np. 2 lata,aby można było zaplanować działania pro rozwojowe (kosztowne innowacje technologiczne, postęp techniczny ) wieloletnie firm. Tak należy przygotować przepisy RP ( o swobodzie gosp. i podatkowe) i firmy, aby rozwój był stabilny. Dygnitarze jak tego nie wiedzą niech się nie biorą do roboty porządkowania państwa,bo tylko zaszkodzą.Panie V-ce Premierze popieramy zwiastuny poprawy ,ale to światełko tylko w tunelu ciemności( co się teraz pojawia). Czekamy na zdecydowane zmiany konsultowane społecznie z fachowcami z praktyką- z nami ,nie teoretykami (jak powiedział kiedyś jeden dobry szef centrali z duża praktyką , jakbym opierał się na wywodach naukowców teoretyków ,to rozwaliłbym większość podległych firm -razem zatrudnionych było parę tys.ludzi). Ustawa w swobodzie dz.gosp. jak kodeks ma być nadrzędna przewodnia , wszystkie inne przepisy (podatkowe) mają być podporządkowane intencji tej ustawy i być napisane w jej duchu , jako wykonanie zamysłów. Konieczne to jest w czasie ,gdy wchodzi ? CETA, wymagana jest duża konkurencyjność-nawet tych małych zobligowanych zmierzyć się z tymi firmami gigantami USA,Kanady, na otwartym rynku handlu i usług UE. Czas na takie przygotowanie zawczasu warunków prawno-finansowych,podatkowych, budowlanych dla firm - NOWA ZMIANO !. Oczekujemy od rządu rozsądnej mądrej skutecznej pracy ,aby ta praca nam służyła, a nie hamowała rozwój.

    Odpowiedz
  • referendokracja(2016-10-19 12:19) Zgłoś naruszenie 10

    Jak przygotować kury na spotkanie z lisami? Wpuszczając do kurnika lisy trudno spodziewać się, że kury dzięki temu staną się konkurencyjne wobec lisów, zanim zostaną pożarte. Czy CETA lub TTIP zadziałają jak wpuszczenie lisów do kurników? Kto jest na tyle naiwny, by w to wątpić?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane