statystyki

Urząd skarbowy może słać pisma wprost na zagraniczny adres

autor: Łukasz Zalewski06.10.2016, 07:10; Aktualizacja: 06.10.2016, 08:40
Sprawa dotyczyła członka zarządu spółki z o.o., który był obywatelem Niemiec.

Sprawa dotyczyła członka zarządu spółki z o.o., który był obywatelem Niemiec.źródło: ShutterStock

Jeśli podatnik odbiera za granicą pisma od polskiego fiskusa i nie zmienił adresu do doręczeń, to nie ma powodu, by prosić o pomoc zagraniczną administrację – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła członka zarządu spółki z o.o., który był obywatelem Niemiec. Tam również mieszkał. Naczelnik polskiego urzędu skarbowego przesłał mu – na niemiecki adres zamieszkania – dwie decyzje o jego odpowiedzialności jako członka zarządu za zaległości podatkowe spółki. Przesyłka została jednak zwrócona z adnotacją „adresat nieznany”.

Urząd skarbowy nie dostał jednak żadnego zawiadomienia o zmianie adresu do doręczeń, mimo że zgodnie z art. 146 ordynacji podatkowej na podatniku ciąży taki obowiązek. Naczelnik uznał więc, że doszło do tzw. fikcji doręczenia, co ma takie skutki, jakby przesyłka została faktycznie doręczona. Organ wziął pod uwagę m.in. to, że wcześniej, na ten sam adres, wysyłał inne pisma i były one odbierane.

Mężczyzna nie złożył odwołania od decyzji. Zaczął działać dopiero, gdy dostał upomnienie na ten sam adres w Niemczech. Dopiero wtedy się odwołał, składając zarazem wniosek o przywrócenie terminu do złożenia odwołania. Twierdził, że dopiero z upomnienia dowiedział się o pociągnięciu go do odpowiedzialności za zaległości spółki. Zarzucał naczelnikowi urzędu, że nie doręczył mu swojej decyzji prawidłowo (nie było m.in. podwójnego awiza przez pocztę). Zwrócił też uwagę na to, że wcześniejsza korespondencja z urzędu skarbowego była po polsku, bez żadnego tłumaczenia, a on, jako obywatel Niemiec, nie posługuje się tym językiem. Słowem, domagał się przywrócenia terminu do wniesienia odwołania.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • kokilik(2016-10-08 08:35) Zgłoś naruszenie 10

    a to ci sie dopiero stało.Zwrot podatku tez mozna dostac na zagraniczny adres???? Chciwosc i pazernośc polskiego fiskusa jest fenomenalna

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane