statystyki

Kiedy fiskusowi nie trzeba podawać adresu

autor: Mariusz Szulc16.03.2017, 07:10; Aktualizacja: 16.03.2017, 09:28
prawo

Chodziło o wspólników spółki cywilnej prowadzącej działalność szkoleniową na terenie całego krajuźródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości w celu realizowania krótkoterminowych projektów nie muszą podawać ich adresów w zgłoszeniu rejestracyjnym – orzekł NSA. Jego zdaniem taki wymóg byłby nieproporcjonalnym utrudnieniem dla prowadzenia biznesu.

Chodziło o wspólników spółki cywilnej prowadzącej działalność szkoleniową na terenie całego kraju. W zgłoszeniu rejestracyjnym NIP-2 jako adresy prowadzenia działalności podali swoją siedzibę oraz miejsce przechowywania ksiąg rachunkowych. Niezależnie od tego wynajmowali wiele innych lokali (na maksymalnie dwa lata), aby realizować w nich szkolenia. Uważali, że nie muszą aktualizować danych adresowych podanych w zgłoszeniu rejestracyjnym. Argumentowali, że podstawową działalność nadal prowadzą w miejscach wskazanych fiskusowi, a wynajmowane dodatkowo biura służą im tylko do realizacji danego projektu.

Innego zdania był dyrektor izby skarbowej. Podkreślił, że adresem prowadzenia działalności jest każde miejsce, gdzie działa ona w sposób ciągły i zorganizowany. Dotyczy to więc także wynajmowanych krótkoterminowo biur. Firma powinna zgłosić ich adresy zgodnie z art. 9 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 476).


Pozostało jeszcze 26% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane