statystyki

Kiedy fiskusowi nie trzeba podawać adresu

autor: Mariusz Szulc16.03.2017, 07:10; Aktualizacja: 16.03.2017, 09:28
prawo

Chodziło o wspólników spółki cywilnej prowadzącej działalność szkoleniową na terenie całego krajuźródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości w celu realizowania krótkoterminowych projektów nie muszą podawać ich adresów w zgłoszeniu rejestracyjnym – orzekł NSA. Jego zdaniem taki wymóg byłby nieproporcjonalnym utrudnieniem dla prowadzenia biznesu.

Chodziło o wspólników spółki cywilnej prowadzącej działalność szkoleniową na terenie całego kraju. W zgłoszeniu rejestracyjnym NIP-2 jako adresy prowadzenia działalności podali swoją siedzibę oraz miejsce przechowywania ksiąg rachunkowych. Niezależnie od tego wynajmowali wiele innych lokali (na maksymalnie dwa lata), aby realizować w nich szkolenia. Uważali, że nie muszą aktualizować danych adresowych podanych w zgłoszeniu rejestracyjnym. Argumentowali, że podstawową działalność nadal prowadzą w miejscach wskazanych fiskusowi, a wynajmowane dodatkowo biura służą im tylko do realizacji danego projektu.

Innego zdania był dyrektor izby skarbowej. Podkreślił, że adresem prowadzenia działalności jest każde miejsce, gdzie działa ona w sposób ciągły i zorganizowany. Dotyczy to więc także wynajmowanych krótkoterminowo biur. Firma powinna zgłosić ich adresy zgodnie z art. 9 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 476).


Pozostało 26% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane