statystyki

Awaria automatu nie uzasadnia zwłoki wobec fiskusa

autor: Patrycja Dudek24.08.2016, 07:16; Aktualizacja: 24.08.2016, 08:54
małżeństwo, rozwód, separacja

Mąż twierdził, że nie udało mu się złożyć zeznania PIT na czas tylko z powodu awarii automatu w urzędzie skarbowym.źródło: ShutterStock

Małżonkowie, którzy do 30 kwietnia nie złożyli wniosku o wspólne rozliczenie, nie mają co liczyć na przywrócenie tego terminu ani jego odroczenie – orzekł NSA.

Sprawa była o tyle niecodzienna, że – jak twierdził mąż – nie udało mu się złożyć zeznania PIT na czas tylko z powodu awarii automatu w urzędzie skarbowym, przyjmującego formularze podatkowe.

Mężczyzna zamierzał rozliczyć się wspólnie z żoną. Jest to opłacalne, gdy jeden z małżonków ma niskie dochody. Wówczas drugi – zarabiający znacznie więcej – może nie tylko dwukrotnie skorzystać z kwoty wolnej od podatku, ale i zapłacić podatek obliczony według stawki 18 proc., a nie 32 proc.

Z ustawy o PIT wynika jednak, że zamiar skorzystania z preferencji musi zostać zadeklarowany nie później niż do 30 kwietnia, kiedy to upływa termin na złożenie rocznego zeznania podatkowego (art. 6 ust. 2 w zw. z art. 6 ust. 10 ustawy o PIT). Co ważne, termin na złożenie wniosku o wspólne rozliczenie jest nieprzywracalny.

Mężczyzna twierdził, że gdy 30 kwietnia o godz. 23.00 udał się do urzędu skarbowego, okazało się, że automat jest akurat zepsuty. Przyznał, że nie próbował złożyć zeznania w inny sposób (pocztą ani przez internet). Zamiast tego złożył je 2 maja. Dołączył do niego „wniosek o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o odroczenie terminu” na zadeklarowanie wspólnego rozliczenia.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane