statystyki

JPK: Zagraniczne firmy skazane na polski podpis

autor: Mariusz Szulc21.09.2016, 06:34; Aktualizacja: 21.09.2016, 06:43
Zagraniczna firma, która uzyska bezpieczny podpis elektroniczny np. w Niemczech bądź Danii, powinna mieć możliwość opatrzyć nim JPK przesyłany do polskiego urzędu skarbowego

Zagraniczna firma, która uzyska bezpieczny podpis elektroniczny np. w Niemczech bądź Danii, powinna mieć możliwość opatrzyć nim JPK przesyłany do polskiego urzędu skarbowegoźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który uzyskał podpis elektroniczny poza granicami Polski, nie wykorzysta go do przesłania fiskusowi jednolitego pliku kontrolnego – potwierdziło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.

Przyznaje zarazem, że pracuje nad kompleksowym rozwiązaniem tego problemu i umożliwieniem wykorzystywania zagranicznego podpisu.

Na razie dotyczy to tylko dużych firm, bo to one muszą od lipca 2016 r. przesyłać co miesiąc fiskusowi ewidencję VAT w formacie JPK. Inne informacje (np. dotyczące stanu magazynów) powinny być przekazywane w ten sam sposób na żądanie urzędników skarbowych. Obowiązki te będą jednak stopniowo rozszerzane i do lipca 2018 r. mają objąć wszystkich podatników działających w Polsce.

Dotyczy to także podmiotów z zagranicy prowadzących działalność w naszym kraju. Te, już przed pierwszą wysyłką JPK, napotkały na nieoczekiwane kłopoty.

Zgodnie bowiem z par. 2 pkt 1 i pkt 2 rozporządzenia ministra finansów z 24 czerwca 2016 r. (Dz.U. z 2016 r. poz. 932) księgi podatkowe przesłane „za pomocą oprogramowania interfejsowego” powinny być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Chodzi o podpis w rozumieniu art. 3 pkt 12 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 z 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylającego dyrektywę 1999/93/WE (Dz. Urz. UE L 257 z 28 sierpnia 2014 r.).


Pozostało jeszcze 37% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane