statystyki

JPK krok po kroku

autor: _03.10.2016, 09:16; Aktualizacja: 04.10.2016, 10:24
nauka, praca, szkolenie, komputer

Ustawa nie nakłada obowiązku gromadzenia pewnych informacji, ale w pliku JPK trzeba je podać – oto kolejne wyzwanie dla podatników, lwia część praktycznych problemów związanych z konfiguracją i wdrożeniem JPK jest bowiem związana z brakiem wymaganych danych w systemie podatnikaźródło: ShutterStock

 Nie mogę wpisać NIP, nie gromadzę danych wymaganych w pliku JPK, mój system informatyczny nie jest odpowiednio przystosowany – to jedne z wielu uwag podatników związanych z nowym obowiązkiem.

Ministerstwo Finansów opublikowało struktury JPK zaledwie kilka miesięcy przed ustawowym terminem złożenia w ten sposób ewidencji VAT. Podatnicy mieli wiele pytań dotyczących stosowania tych plików. Resort systematycznie udostępniał dodatkowe wyjaśnienia i odpowiedzi. Ostatnia ich część, wyjaśniająca wiele kluczowych kwestii dotyczących zakresu oraz praktycznych aspektów wdrażania raportowania w strukturze JPK, została udostępniona na kilka tygodni przed ustawowym terminem na złożenie ewidencji JPK_VAT za lipiec 2016 r. Ministerstwo na bieżąco precyzowało komunikaty zmieniające zakres informacji podlegających raportowaniu w strukturze JPK (takie jak choćby komunikat o braku konieczności wykazywania faktur zakupowych w strukturze fakturowej).

Tak krótki czas przewidziany przez ustawodawcę na wdrożenie niezbędnych rozwiązań systemowych, mnogość zmian legislacyjnych oraz brak pewności co do ostatecznego zakresu wymagań dotyczących JPK sprawiły, że części przedsiębiorców nie udało się zdążyć w terminie.

Zwłaszcza duży przedsiębiorca potrzebuje czasu na dostosowanie się do nowych wymagań. Obowiązek przesyłania informacji w strukturze JPK powoduje – wbrew zapowiedziom MF – konieczność wprowadzenia wielu zmian w systemach informatycznych przedsiębiorstw. Takie przedsięwzięcia wymagają nie tylko nakładów finansowych, lecz także odpowiedzialnego zaplanowania. Aktualizacje systemowe muszą być bowiem wprowadzane tak, aby nie zakłócać bieżącej działalności firmy. Równie istotne jest odpowiednie przeszkolenie pracowników.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane