statystyki

Gdzie jest centrala, gdzie trwa produkcja, a gdzie są do zapłacenia podatki

autor: Marzena Miodońska19.09.2016, 09:09; Aktualizacja: 19.09.2016, 09:22
Oddział zlokalizowany w Polsce – zgodnie z art. 5 pkt 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej – jest wyodrębnioną i samodzielną organizacyjnie częścią działalności gospodarczej, wykonywaną przez przedsiębiorcę poza jego siedzibą lub głównym miejscem wykonywania działalności.

Oddział zlokalizowany w Polsce – zgodnie z art. 5 pkt 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej – jest wyodrębnioną i samodzielną organizacyjnie częścią działalności gospodarczej, wykonywaną przez przedsiębiorcę poza jego siedzibą lub głównym miejscem wykonywania działalności.źródło: ShutterStock

Jak określić miejsce opodatkowania sprzedaży towarów wyprodukowanych w Polsce przez oddział zagranicznego przedsiębiorcy?

Oddział zlokalizowany w Polsce – zgodnie z art. 5 pkt 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej – jest wyodrębnioną i samodzielną organizacyjnie częścią działalności gospodarczej, wykonywaną przez przedsiębiorcę poza jego siedzibą lub głównym miejscem wykonywania działalności.

Przedsiębiorcy zagraniczni mogą tworzyć oddziały lub przedstawicielstwa w naszym kraju, o ile ratyfikowana umowa międzynarodowa nie stanowi inaczej. Rozpoczęcie działalności w ramach oddziału następuje po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Należy pamiętać, że przedsiębiorca zagraniczny może wykonywać działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie przedmiotu swojej działalności. Niejednokrotnie mogą powstać wątpliwości, w jakim kraju powinien zostać opodatkowany dochód z działalności gospodarczej prowadzonej w formie oddziału.

CIT

Podmioty mające siedzibę lub zarząd na terytorium Polski podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości dochodów w Polsce, bez względu na miejsce ich osiągania – wynika to z art. 3 ust. 1 ustawy o CIT. Z kolei ust. 2 tego przepisu stanowi, że podatnicy mający zarząd lub siedzibę poza terytorium Polski podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Polski (z uwzględnieniem postanowień umów międzynarodowych). Oddział zagranicznego przedsiębiorstwa stanowi zakład w rozumieniu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Wobec tego zysk oddziału powinien być opodatkowany w Polsce.

Umowy międzynarodowe formułują sposoby podziału przychodów i kosztów między spółką macierzystą a oddziałem (zakładem) oraz metody unikania podwójnego opodatkowania. Umowy definiują zakład w art. 5 Modelowej konwencji OECD w sprawie podatku od dochodów i majątku. Sposób opodatkowania tego dochodu i wyliczenia samego dochodu został opisany w art. 7 konwencji.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane