statystyki

Ile lat potrzeba, by ustalić skutki podatkowe nieodpłatnych użyczeń majątku

autor: Marcin Szymocha24.09.2016, 13:00
kalkulator, tabela, podatki

Temat ten wiąże się z licznymi wątpliwościami. Obecne regulacje nie przewidują obowiązku proporcjonalnego zmniejszenia odpisów amortyzacyjnych – nie podają żadnej metody wyliczenia proporcji.źródło: ShutterStock

Pracownik po godzinach jeździ samochodem służbowym. Siedzibą organizacji pożytku publicznego jest pomieszczenie w biurowcu, adresem prywatnym menedżera jest mieszkanie należące do pracodawcy. Są to przykłady nieodpłatnego udostępniania majątku firmy. Jak w takiej sytuacji wydzielić koszty amortyzacji z kosztów uzyskania przychodu?

Temat ten wiąże się z licznymi wątpliwościami. Obecne regulacje nie przewidują obowiązku proporcjonalnego zmniejszenia odpisów amortyzacyjnych – nie podają żadnej metody wyliczenia proporcji. Spór pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi trwa w najlepsze.

Kluczowy jest obowiązujący od ponad 15 lat przepis (wprowadzony w życie z dniem 1 stycznia 2000 r.). Chodzi o art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. c ustawy o CIT przewidujący wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oddanych przez podatnika do nieodpłatnego używania – za miesiące, w których składniki te były oddane do nieodpłatnego używania. Wracamy zatem do podstawowego problemu – jak ustalić skutki podatkowe takich nieodpłatnych użyczeń?

Niekonsekwentne orzecznictwo

Za koniecznością proporcjonalnego zmniejszenia odpisów amortyzacyjnych Naczelny Sąd Administracyjny wypowiedział się po raz pierwszy w wyroku z 23 czerwca 2010 r. (sygn. II FSK 259/09). Sędziowie uznali, że nie można ograniczać zastosowania tej regulacji tylko do sytuacji, gdy wyłącznym korzystającym z rzeczy jest biorący ją do nieodpłatnego używania. W uzasadnieniu tego wyroku próżno jednak szukać wskazówek, jaką część odpisów amortyzacyjnych należy wyłączyć z kosztów podatkowych.

Słusznych wątpliwości nabrały kolejne składy orzekające NSA, o czym przeczytamy w dwóch wyrokach z 26 stycznia 2012 r. (sygn. II FSK 1217/11, II FSK 1321/10). Przedmiotem rozpatrywanych spraw było użyczenie części budynku. Nie uzyskało jednak aprobaty sędziów rozwiązanie zaproponowane przez organy podatkowe, aby pozbawić podatnika prawa do uwzględnienia odpisów amortyzacyjnych proporcjonalnie do udziału udostępnionej nieodpłatnie powierzchni w stosunku do całej powierzchni środka trwałego (budynku) w okresie jego nieodpłatnego przekazania – ponieważ taka proporcja nie ma podstaw prawnych.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane