statystyki

NSA: Nie każdy menedżer jest podatnikiem VAT

autor: Patrycja Dudek27.02.2017, 17:00
sąd, prawo, pieniądze, koszty sądowe

Z fiskusem zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.źródło: ShutterStock

Prezes spółki na kontrakcie menedżerskim wystawia faktury tylko, jeśli sam ponosi ekonomiczne ryzyko działalności i odpowiedzialność wobec osób trzecich – przypomniał NSA.

Sprawa dotyczyła spółki, która odliczyła podatek naliczony wynikający z faktur wystawionych przez prezesa zarządu. Była przekonana, że świadczy on usługi na jej rzecz jako niezależny przedsiębiorca.

Naczelnik jednego z warszawskich urzędów skarbowych stwierdził jednak, że menedżer nie świadczył usług w ramach działalności gospodarczej, tylko działalności wykonywanej osobiście, a ta jest wyłączona z VAT. Zażądał więc od spółki zwrotu około miliona złotych podatku naliczonego wraz z odsetkami za zwłokę.

Przypomniał, że w świetle uchwały NSA z 12 stycznia 2009 r. (sygn. akt I FPS 3/08) nie można mówić o działalności gospodarczej, gdy osoba, której zlecono wykonywanie zadań, spełnia łącznie trzy warunki. Chodzi o korzystanie wyłącznie lub przede wszystkim z infrastruktury zlecającego, nieponoszenie ekonomicznego ryzyka działalności ani odpowiedzialności wobec osób trzecich.

Spór nie dotyczył korzystania z infrastruktury, bo spółka sama przyznała, że menedżer z niej korzysta. Nie zgadzała się jednak co do tego, że nie ponosi on ryzyka ekonomicznego i odpowiedzialności wobec osób trzecich.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane