statystyki

NSA: Nie każdy menedżer jest podatnikiem VAT

autor: Patrycja Dudek27.02.2017, 17:00
sąd, prawo, pieniądze, koszty sądowe

Z fiskusem zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.źródło: ShutterStock

Prezes spółki na kontrakcie menedżerskim wystawia faktury tylko, jeśli sam ponosi ekonomiczne ryzyko działalności i odpowiedzialność wobec osób trzecich – przypomniał NSA.

Sprawa dotyczyła spółki, która odliczyła podatek naliczony wynikający z faktur wystawionych przez prezesa zarządu. Była przekonana, że świadczy on usługi na jej rzecz jako niezależny przedsiębiorca.

Naczelnik jednego z warszawskich urzędów skarbowych stwierdził jednak, że menedżer nie świadczył usług w ramach działalności gospodarczej, tylko działalności wykonywanej osobiście, a ta jest wyłączona z VAT. Zażądał więc od spółki zwrotu około miliona złotych podatku naliczonego wraz z odsetkami za zwłokę.

Przypomniał, że w świetle uchwały NSA z 12 stycznia 2009 r. (sygn. akt I FPS 3/08) nie można mówić o działalności gospodarczej, gdy osoba, której zlecono wykonywanie zadań, spełnia łącznie trzy warunki. Chodzi o korzystanie wyłącznie lub przede wszystkim z infrastruktury zlecającego, nieponoszenie ekonomicznego ryzyka działalności ani odpowiedzialności wobec osób trzecich.

Spór nie dotyczył korzystania z infrastruktury, bo spółka sama przyznała, że menedżer z niej korzysta. Nie zgadzała się jednak co do tego, że nie ponosi on ryzyka ekonomicznego i odpowiedzialności wobec osób trzecich.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane