statystyki

PIT: Dla artystów podwyższone koszty uzyskania przychodu bez limitu

autor: Agnieszka Pokojska08.09.2016, 07:40; Aktualizacja: 08.09.2016, 09:56
PIT

Twórcy mogą już dziś pomniejszyć przychody z tytułu praw autorskich o 50-proc. koszty podatkowe.źródło: ShutterStock

Prawo do podwyższonych kosztów uzyskania przychodu nie będzie limitowane m.in. dla: architektów, muzyków, aktorów i dziennikarzy.

Wynika to z opublikowanego projektu nowelizacji ustawy o PIT zaproponowanego przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Zmiana miałaby wejść w życie już w 2017 r.

Twórcy mogą już dziś pomniejszyć przychody z tytułu praw autorskich o 50-proc. koszty podatkowe. Jednak od 1 stycznia 2013 r. roczny limit takiego odliczenia nie może przekroczyć kwoty 42 764 zł (czyli połowy pierwszego przedziału skali podatkowej). Jeżeli łączne koszty podatkowe twórcy są wyższe, to od nadwyżki traci on prawo do tej preferencji, chyba że udowodniłby, iż faktycznie poniesione przez niego koszty były wyższe niż ustawowy limit.

Teraz minister kultury i dziedzictwa narodowego chce powrócić częściowo do stanu sprzed 2013 r. W związku z tym zaproponował zmianę, która spowoduje, że limit odliczeń nie będzie dotyczył podatników uzyskujących przychody z działalności twórczej w zakresie: architektury, urbanistyki, literatury pięknej, sztuk plastycznych, muzyki, fotografiki, twórczości audiowizualnej, choreografii i lutnictwa artystycznego, oraz sztuki ludowej.


Pozostało jeszcze 36% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane