statystyki

VAT: Audycja w radiu to nie usługa kulturalna. Nie podlega zwolnieniu

autor: Mariusz Szulc04.02.2016, 07:18; Aktualizacja: 09.02.2016, 08:56
radio, muzyka

Chodziło o prezentera, który w ramach działalności gospodarczej przygotowywał dla radia cykl audycji muzyczno-rozrywkowychźródło: ShutterStock

Dziennikarz, który cyklicznie prezentuje na antenie wiadomości ze świata kultury, muzyczne przeboje i wywiady z artystami, powinien płacić VAT, jeśli prowadzi działalność gospodarczą – uznał dyrektor katowickiej izby.

Stwierdził, że nie są to usługi kulturalne, które są z podatku zwolnione.

Chodziło o prezentera, który w ramach działalności gospodarczej przygotowywał dla radia cykl audycji muzyczno-rozrywkowych. Rozgłośnia płaciła mu za to ustalone z góry wynagrodzenie miesięczne. Zapewniła też sobie prawo do prezentowania wizerunku prezentera dla celów reklamowych oraz licencję na korzystanie z audycji jego autorstwa. Dziennikarz wykonywał usługi samodzielnie, ale przy nadzorze pracowników radia nad produkcją i emisją.

Sądził, że nie zapłaci podatku, bo zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT, zwolnione są z niego usługi kulturalne świadczone przez indywidualnych twórców lub artystów wykonawców, które są wynagradzane w formie honorariów.

Argumentował, że jego zapowiedzi radiowe są utworem w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 90, poz. 631 ze zm.). Jest on więc samodzielnym twórcą w rozumieniu ustawy o VAT. Ponadto wszystkie jego usługi można określić jako przejaw kultury masowej, która dociera do szerokiego grona odbiorców – przekonywał.


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane