statystyki

VAT: Audycja w radiu to nie usługa kulturalna. Nie podlega zwolnieniu

autor: Mariusz Szulc04.02.2016, 07:18; Aktualizacja: 09.02.2016, 08:56
radio, muzyka

Chodziło o prezentera, który w ramach działalności gospodarczej przygotowywał dla radia cykl audycji muzyczno-rozrywkowychźródło: ShutterStock

Dziennikarz, który cyklicznie prezentuje na antenie wiadomości ze świata kultury, muzyczne przeboje i wywiady z artystami, powinien płacić VAT, jeśli prowadzi działalność gospodarczą – uznał dyrektor katowickiej izby.

Stwierdził, że nie są to usługi kulturalne, które są z podatku zwolnione.

Chodziło o prezentera, który w ramach działalności gospodarczej przygotowywał dla radia cykl audycji muzyczno-rozrywkowych. Rozgłośnia płaciła mu za to ustalone z góry wynagrodzenie miesięczne. Zapewniła też sobie prawo do prezentowania wizerunku prezentera dla celów reklamowych oraz licencję na korzystanie z audycji jego autorstwa. Dziennikarz wykonywał usługi samodzielnie, ale przy nadzorze pracowników radia nad produkcją i emisją.

Sądził, że nie zapłaci podatku, bo zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT, zwolnione są z niego usługi kulturalne świadczone przez indywidualnych twórców lub artystów wykonawców, które są wynagradzane w formie honorariów.

Argumentował, że jego zapowiedzi radiowe są utworem w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 90, poz. 631 ze zm.). Jest on więc samodzielnym twórcą w rozumieniu ustawy o VAT. Ponadto wszystkie jego usługi można określić jako przejaw kultury masowej, która dociera do szerokiego grona odbiorców – przekonywał.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane