statystyki

Minister szybciej straci delegację, niż podpisze nowe regulacje

autor: Tomasz Jankowski06.09.2016, 07:16; Aktualizacja: 06.09.2016, 09:24
prawo

Rośnie obawa, że po raz kolejny zmiany istotne z perspektywy podatników wprowadzane będą w pośpiechu i bez należytego vacatio legisźródło: ShutterStock

Termin wejścia w życie przepisów dotyczących zmian w przepisach o cenach transferowych jest znany, ale nadal brakuje rozporządzeń wykonawczych.

Wchodzące od 2017 r. nowe regulacje w zakresie cen transferowych (Dz.U. z 2015 r. poz. 1932) nałożą na podatników dodatkowe obowiązki m.in. w zakresie sporządzanych dokumentacji (tzw. master file i local file) oraz informacji przedkładanych do urzędów skarbowych w formie sprawozdań na formularzach CIT-TP i PIT-TP oraz Country-by-Country Reporting (CbC).

Rządowy projekt nowelizacji, oprócz propozycji zmian ustaw o PIT i CIT, zawierał także projekty rozporządzeń wykonawczych. Mają one uszczegóławiać zasady sporządzania dokumentacji podatkowych oraz zawierać wzory nowych formularzy. Rozporządzenia wciąż jednak nie są podpisane. Niektóre z nich nie mogą być podpisane (chodzi o te dotyczące zawartości dokumentacji cen transferowych i formularzy CIT-TP i PIT-TP), ponieważ dopiero z wejściem w życie nowelizacji minister finansów uzyska delegację do ich wydania.

Natomiast rozporządzenie dotyczące CbC w obecnie znanym kształcie możne nie zostać w ogóle opublikowane. Ministerstwo Finansów rozpoczęło bowiem prace nad ustawą, która miałaby m.in. uchylić upoważnienia do wydania rozporządzenia dotyczącego CbC i jednocześnie zaimplementować dyrektywę Rady (UE) 2016/881 z 25 maja 2016 r. zmieniającą dyrektywę 2011/16/UE w zakresie obowiązkowej automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania. Jej celem jest wdrożenie jednolitego systemu raportowania CbC w ramach UE. Ustawa ta ma w sposób kompleksowy uregulować zarówno obowiązki sprawozdawcze podmiotów objętych raportowaniem CbC, jak i czynności wykonywane przez administrację w zakresie międzynarodowej wymiany tych sprawozdań z innymi państwami.


Pozostało jeszcze 47% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane