statystyki

Minister szybciej straci delegację, niż podpisze nowe regulacje

autor: Tomasz Jankowski06.09.2016, 07:16; Aktualizacja: 06.09.2016, 09:24
prawo

Rośnie obawa, że po raz kolejny zmiany istotne z perspektywy podatników wprowadzane będą w pośpiechu i bez należytego vacatio legisźródło: ShutterStock

Termin wejścia w życie przepisów dotyczących zmian w przepisach o cenach transferowych jest znany, ale nadal brakuje rozporządzeń wykonawczych.

Wchodzące od 2017 r. nowe regulacje w zakresie cen transferowych (Dz.U. z 2015 r. poz. 1932) nałożą na podatników dodatkowe obowiązki m.in. w zakresie sporządzanych dokumentacji (tzw. master file i local file) oraz informacji przedkładanych do urzędów skarbowych w formie sprawozdań na formularzach CIT-TP i PIT-TP oraz Country-by-Country Reporting (CbC).

Rządowy projekt nowelizacji, oprócz propozycji zmian ustaw o PIT i CIT, zawierał także projekty rozporządzeń wykonawczych. Mają one uszczegóławiać zasady sporządzania dokumentacji podatkowych oraz zawierać wzory nowych formularzy. Rozporządzenia wciąż jednak nie są podpisane. Niektóre z nich nie mogą być podpisane (chodzi o te dotyczące zawartości dokumentacji cen transferowych i formularzy CIT-TP i PIT-TP), ponieważ dopiero z wejściem w życie nowelizacji minister finansów uzyska delegację do ich wydania.

Natomiast rozporządzenie dotyczące CbC w obecnie znanym kształcie możne nie zostać w ogóle opublikowane. Ministerstwo Finansów rozpoczęło bowiem prace nad ustawą, która miałaby m.in. uchylić upoważnienia do wydania rozporządzenia dotyczącego CbC i jednocześnie zaimplementować dyrektywę Rady (UE) 2016/881 z 25 maja 2016 r. zmieniającą dyrektywę 2011/16/UE w zakresie obowiązkowej automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania. Jej celem jest wdrożenie jednolitego systemu raportowania CbC w ramach UE. Ustawa ta ma w sposób kompleksowy uregulować zarówno obowiązki sprawozdawcze podmiotów objętych raportowaniem CbC, jak i czynności wykonywane przez administrację w zakresie międzynarodowej wymiany tych sprawozdań z innymi państwami.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane