statystyki

Kto ureguluje zobowiązania zmarłego wobec fiskusa?

autor: Krzysztof Czekaj10.09.2016, 18:00
vat

Przepisy ustawy o VAT nie wskazują śmierci podatnika wśród przesłanek powodujących powstanie obowiązku sporządzenia spisu z natury.źródło: ShutterStock

Spadkobiercy nie muszą sporządzać w imieniu nieżyjącego podatnika deklaracji VAT, PIT czy np. spisu z natury. Nie unikną jednak odpowiedzialności za należności podatkowe, chyba że odrzucą spadek

Podatki to jedna z ostatnich kwestii, która przychodzi na myśl spadkobiercom. Bywa, że pogrążona w żałobie rodzina albo o obowiązkach podatkowych zmarłego zapomina, albo jest przekonana, że załatwienie spraw jest łatwe: wystarczy złożyć za niego deklaracje podatkowe, zapłacić należności i po sprawie.

Niestety, takie podejście, choć czasami w praktyce może się spotkać z aprobatą niektórych organów podatkowych (w szczególności gdy ze składanej przez spadkobierców zmarłego deklaracji wynika obowiązek wpłaty podatku na rachunek urzędu), jest nieprawidłowe, a jego wprowadzenie w czyn może powodować więcej kłopotów niż korzyści.

Omawiamy zatem najistotniejsze problemy, z jakimi mogą się spotkać spadkobiercy zmarłego przedsiębiorcy.

Na kogo przechodzą prawa i obowiązki

Prawa i obowiązki podatkowe nie należą do spadku. Granice sukcesji podatkowej wyznaczają przepisy ordynacji podatkowej. Co do zasady spadkobiercy podatnika przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa (np. uprawnienie do zwrotu nadpłaty, prawo do zapłaty podatku w ratach) i obowiązki spadkodawcy.

Co zaś z prawami niematerialnymi? Odpowiedź na to pytanie daje art. 97 par. 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.), zgodnie z którym jeżeli spadkodawcy przysługiwały na podstawie przepisów prawa podatkowego prawa o charakterze niemajątkowym (np. prawo do złożenia odwołania od decyzji lub skargi do sądu administracyjnego) związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, to uprawnienia te przechodzą na spadkobierców pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności. Zatem w przypadku, gdy spadkobierca będzie kontynuował prowadzenie działalności gospodarczej zmarłego, przejdą na niego związane z tą działalnością prawa majątkowe i prawa niemajątkowe wynikające z przepisów prawa podatkowego. Należy przy tym zaznaczyć, że istnieją wątpliwości, które z praw zaliczyć należy do praw majątkowych, a które do praw niemajątkowych. Klasyfikacja ta jest zaś niezmiernie istotna ze względu na to, że prawa niemajątkowe związane z działalnością gospodarczą są przejmowane przez spadkobiercę jedynie w razie jej kontynuowania. [przykład 1]

Co jednak z odpowiedzialnością za zobowiązania podatkowe zmarłego? Zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej do odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe stosuje się przepisy ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 380 ze zm.) o przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe. Oznacza to, że decyzja o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku podjęta przez spadkobiercę będzie miała także wpływ na jego odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe zmarłego.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • StAAbrA(2016-09-10 20:36) Zgłoś naruszenie 71

  A kto ureguluje zobowiązania fiskusa wobec wszystkich okradzionych ?! A co do rzekomych długów obywateli : zalecam zapisywać w testamencie , te "długi" - albo imiennie ich kreatorom , albo zamiennie tzw. skarbowi państwa . Albo innej swołoczy legitymującej się stosowną właściwością .

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • hmm(2016-09-10 18:25) Zgłoś naruszenie 41

  Przecież podobno chyba już obowiązuje z ustawy spadek do wysokości inwentarza i nie trzeba odrzucać ale więcej niż odziedziczymy nie można pobrać.

  Odpowiedz
 • śJ(2016-09-12 21:25) Zgłoś naruszenie 20

  Proponuje aby długi spłacał ksiądz w parafii gdzie dany delikwent uczęszczał na msze przy pomocy rady przyparafialnej

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane