statystyki

Kto ureguluje zobowiązania zmarłego wobec fiskusa?

autor: Krzysztof Czekaj10.09.2016, 18:00
vat

Przepisy ustawy o VAT nie wskazują śmierci podatnika wśród przesłanek powodujących powstanie obowiązku sporządzenia spisu z natury.źródło: ShutterStock

Spadkobiercy nie muszą sporządzać w imieniu nieżyjącego podatnika deklaracji VAT, PIT czy np. spisu z natury. Nie unikną jednak odpowiedzialności za należności podatkowe, chyba że odrzucą spadek

Podatki to jedna z ostatnich kwestii, która przychodzi na myśl spadkobiercom. Bywa, że pogrążona w żałobie rodzina albo o obowiązkach podatkowych zmarłego zapomina, albo jest przekonana, że załatwienie spraw jest łatwe: wystarczy złożyć za niego deklaracje podatkowe, zapłacić należności i po sprawie.

Niestety, takie podejście, choć czasami w praktyce może się spotkać z aprobatą niektórych organów podatkowych (w szczególności gdy ze składanej przez spadkobierców zmarłego deklaracji wynika obowiązek wpłaty podatku na rachunek urzędu), jest nieprawidłowe, a jego wprowadzenie w czyn może powodować więcej kłopotów niż korzyści.

Omawiamy zatem najistotniejsze problemy, z jakimi mogą się spotkać spadkobiercy zmarłego przedsiębiorcy.

Na kogo przechodzą prawa i obowiązki

Prawa i obowiązki podatkowe nie należą do spadku. Granice sukcesji podatkowej wyznaczają przepisy ordynacji podatkowej. Co do zasady spadkobiercy podatnika przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa (np. uprawnienie do zwrotu nadpłaty, prawo do zapłaty podatku w ratach) i obowiązki spadkodawcy.

Co zaś z prawami niematerialnymi? Odpowiedź na to pytanie daje art. 97 par. 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.), zgodnie z którym jeżeli spadkodawcy przysługiwały na podstawie przepisów prawa podatkowego prawa o charakterze niemajątkowym (np. prawo do złożenia odwołania od decyzji lub skargi do sądu administracyjnego) związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, to uprawnienia te przechodzą na spadkobierców pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności. Zatem w przypadku, gdy spadkobierca będzie kontynuował prowadzenie działalności gospodarczej zmarłego, przejdą na niego związane z tą działalnością prawa majątkowe i prawa niemajątkowe wynikające z przepisów prawa podatkowego. Należy przy tym zaznaczyć, że istnieją wątpliwości, które z praw zaliczyć należy do praw majątkowych, a które do praw niemajątkowych. Klasyfikacja ta jest zaś niezmiernie istotna ze względu na to, że prawa niemajątkowe związane z działalnością gospodarczą są przejmowane przez spadkobiercę jedynie w razie jej kontynuowania. [przykład 1]

Co jednak z odpowiedzialnością za zobowiązania podatkowe zmarłego? Zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej do odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe stosuje się przepisy ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 380 ze zm.) o przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe. Oznacza to, że decyzja o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku podjęta przez spadkobiercę będzie miała także wpływ na jego odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe zmarłego.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • StAAbrA(2016-09-10 20:36) Zgłoś naruszenie 71

  A kto ureguluje zobowiązania fiskusa wobec wszystkich okradzionych ?! A co do rzekomych długów obywateli : zalecam zapisywać w testamencie , te "długi" - albo imiennie ich kreatorom , albo zamiennie tzw. skarbowi państwa . Albo innej swołoczy legitymującej się stosowną właściwością .

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • hmm(2016-09-10 18:25) Zgłoś naruszenie 41

  Przecież podobno chyba już obowiązuje z ustawy spadek do wysokości inwentarza i nie trzeba odrzucać ale więcej niż odziedziczymy nie można pobrać.

  Odpowiedz
 • śJ(2016-09-12 21:25) Zgłoś naruszenie 20

  Proponuje aby długi spłacał ksiądz w parafii gdzie dany delikwent uczęszczał na msze przy pomocy rady przyparafialnej

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane