statystyki

Podatek od sklepów ma wiele luk

autor: Łukasz Zalewski01.09.2016, 07:24; Aktualizacja: 01.09.2016, 07:59
sklep, market, hipermarket, zakupy, handel

Wiele cech podatku od sprzedaży detalicznej jest zbieżnych z VAT.źródło: ShutterStock

Niezgodność z dyrektywą o VAT to najpoważniejszy zarzut dotyczący nowej daniny. Wątpliwości dotyczą też rozliczania rabatów posprzedażowych, a także tego, w jaki sposób ustalić, że nabywcą był konsument.

Od dziś sklepy, w których nadwyżka przychodów ze sprzedaży w danym miesiącu przekracza 17 mln zł, są objęte nowym podatkiem – od sprzedaży detalicznej. W praktyce zasady jego rozliczania budzą wiele wątpliwości. Najpoważniejszy zarzut dotyczy niezgodności z dyrektywą o VAT i podwójnego opodatkowania sprzedawców. Tymczasem, jak przypomina Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan, zgodnie z zasadą demokratycznego państwa prawnego przepisy podatkowe powinny być jednoznaczne i nie pozostawiać miejsca żadnym wątpliwościom interpretacyjnym. Zaapelowała więc ona do Ministerstwa Finansów o szybkie wydanie interpretacji ogólnej i rozwianie licznych wątpliwości.


Pozostało jeszcze 88% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane