statystyki

Unikanie podatku handlowego: MF nie widzi ryzyka podziału sieci handlowych

autor: Mariusz Szulc14.07.2016, 07:11; Aktualizacja: 14.07.2016, 08:35
sklep, market, hipermarket, zakupy, handel

Przedsiębiorcy korzystają z nieszczelności projektu ustawy i mają do tego prawoźródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów jest niechętne wprowadzeniu poselskiej poprawki, która miałaby zapobiec unikaniu podatku od handlu przez grupy powiązane kapitałowo. „Propozycja ZPP jest legislacyjnie niedopracowana i nie spełnia wymogów przyzwoitej legislacji w istotnych kwestiach (np. definicja grupy kapitałowej). W efekcie nie doprowadzi do uszczelnienia podatku” – napisało MF w odpowiedzi na pytanie DGP.

Jeżeli mimo tego firmy handlowe wybiorą restrukturyzację, aby nie płacić nowego podatku, to resort nie ukrywa, że sięgnie po wchodzącą w życie od 15 lipca br. klauzulę obejścia prawa. Zapowiedział to wiceminister finansów Wiesław Janczyk w odpowiedzi na poselską interpelację (nr 4003).

Tym samym odpowiedział na obawy jednego z posłów, że sieci handlowe będą się dzielić na mniejsze, odrębne podmioty, aby uniknąć obowiązku zapłaty podatku. Zdaniem wiceministra byłoby to dla nich nieopłacalne, bo ewentualne korzyści mogą zostać „zniwelowane większym zobowiązaniem w innych podatkach, szczególnie w podatku dochodowym”. Może to być barierą nie do przeskoczenia dla sprzedawców detalicznych – uważa wiceminister. Co więcej – dodaje – nie wydaje się, aby tylko z powodu nowej daniny przedsiębiorcy mieli zmieniać dotychczasowe schematy działania, do których przywykli już kontrahenci.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane