statystyki

Aktualny certyfikat rezydencji pomoże w uniknięciu opodatkowania

autor: Magdalena Sobczak29.08.2016, 10:12; Aktualizacja: 29.08.2016, 11:25
podatki, małżeństwo

Uzyskanie od kontrahenta aktualnego certyfikatu rezydencji podatkowej może pozwolić na uniknięcie opodatkowania lub zmniejszenie kwoty podatku do zapłaty.źródło: ShutterStock

- Przed przystąpieniem do współpracy z zagranicznym kontrahentem należy sprawdzić, czy od nabywanych przez nas usług trzeba potrącić podatek u źródła - uważa Tomasz Strzałkowski doradca podatkowy w Kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Przedsiębiorca współpracujący z zagranicznymi kontrahentami jest obarczony dodatkowymi obowiązkami, w porównaniu z tym, który kooperuje z polskimi partnerami. Zaliczyć do nich można np. pobór podatku u źródła. Kiedy wystąpi taki obowiązek?

W sytuacji gdy polski przedsiębiorca nabywa od zagranicznych partnerów biznesowych niektóre usługi, wówczas – zgodnie z przepisami ustaw o podatku dochodowym – przy wypłacie należności musi potrącić zryczałtowany podatek dochodowy wynoszący 20 proc. lub 10 proc. przychodu, tzw. podatek u źródła.

Od zakupu jakich usług trzeba pobrać podatek u źródła?

Obowiązek ten dotyczy tylko niektórych usług, m.in. doradczych, księgowych, badania rynku, prawnych, reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze.

Przed przystąpieniem do współpracy z zagranicznym kontrahentem należy więc sprawdzić, czy nabywane przez nas usługi mieszczą się w tym katalogu. Jeżeli tak, to warto tę kwestię poruszyć już na etapie ustalania wynagrodzenia za świadczenie usług. Szczególnie że nasz kontrahent, często nieświadomy naszych obowiązków, może oczekiwać zapłaty całej kwoty niepomniejszonej o należne podatki.

Czy zawsze podatek musi być pobrany?


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane