statystyki

VAT: Bezczynność nie jest rażącym naruszeniem prawa

autor: Łukasz Zalewski08.08.2016, 07:23; Aktualizacja: 08.08.2016, 08:28
VAT

Sprawa dotyczyła spółki, która w grudniu 2010 r. złożyła deklarację VAT za listopad, w której wykazała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 60 dni.źródło: ShutterStock

Nawet jeśli organ od 4 lat nie zwracał podatnikowi VAT, mimo że powinien, a jedynie przedłużał termin na zwrot, to nie oznacza, że dopuścił się rażącego zaniedbania – uznał WSA w Szczecinie.

Sprawa dotyczyła spółki, która w grudniu 2010 r. złożyła deklarację VAT za listopad, w której wykazała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 60 dni. W lutym 2011 r. naczelnik urzędu skarbowego wszczął kontrolę podatkową, której celem było zbadanie zasadności zwrotu.

Tego samego dnia organ wydał postanowienie, którym przedłużył termin zwrotu VAT do czasu zakończenia czynności wyjaśniających. W lutym kolejnego roku naczelnik wszczął postępowanie podatkowe w sprawie rozliczenia VAT za listopad 2010 r. Organ przedłużał następnie terminy zwrotu aż do 2016 r.

W styczniu tego roku spółka złożyła więc ponaglenie do dyrektora izby skarbowej o zwrot VAT, zarzucając naczelnikowi bezczynność. Dyrektor uznał ponaglenie za nieuzasadnione. Sprawa trafiła w efekcie do sądu. Spółka domagała się nie tylko stwierdzenia bezczynności. Chciała też m.in., aby sąd zobowiązał naczelnika urzędu skarbowego do zwrotu nadwyżki VAT za listopad 2010 r. w ciągu 5 dni od uprawomocnienia się wyroku oraz nałożenia na organ grzywny. Uważała także, że organ dopuścił się rażącego naruszenia prawa.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane