statystyki

VAT: Mikroprzedsiębiorcy poniosą mniejsze koszty

autor: Łukasz Zalewski08.08.2016, 07:23; Aktualizacja: 08.08.2016, 11:24
Zgodnie z projektem, który ma realizować plan wicepremiera Morawieckiego, podatnicy będą mogli się rozliczać się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jeśli w poprzednim roku uzyskali przychody z działalności nieprzekraczające równowartości 250 tys. euro

Zgodnie z projektem, który ma realizować plan wicepremiera Morawieckiego, podatnicy będą mogli się rozliczać się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jeśli w poprzednim roku uzyskali przychody z działalności nieprzekraczające równowartości 250 tys. euroźródło: ShutterStock

Podwyższenie limitów dla podatników rozliczających się w formie ryczałtu ewidencjonowanego, VAT oraz korzystających z uproszczonych ksiąg podatkowych – przewiduje plan Morawieckiego.

Zgodnie z projektem, który ma realizować plan wicepremiera Morawieckiego, podatnicy będą mogli się rozliczać się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jeśli w poprzednim roku uzyskali przychody z działalności nieprzekraczające równowartości 250 tys. euro (obecnie limit wynosi 100 tys. euro). Będą też mogli korzystać z uproszczonych form księgowości (podatkowa księga przychodów i rozchodów) do momentu, gdy ich przychody za poprzedni rok wyniosły równowartość 2 mln euro (obecnie 1,2 mln euro). Dopiero po przekroczeniu tego limitu trzeba będzie prowadzić księgi rachunkowe.

Projekt nowelizacji niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców przewiduje, że zmiany wejdą w życie już 1 stycznia 2017 r. Od tej daty ma zostać również podwyższony limit zwolnienia podmiotowego w VAT (z obecnych 150 tys. zł do 200 tys. zł). Ta ostatnia zmiana będzie możliwa, jeśli zgodzi się na nią Komisja Europejska (Ministerstwo Finansów czeka na akceptację Brukseli).

Doktor Jowita Pustuł, doradca podatkowy, radca prawny i partner w J. Pustuł M. Przywara Doradztwo Podatkowe wyjaśnia, że zmiany skierowane są wyłącznie do osób fizycznych – zarówno prowadzących indywidualną działalność gospodarczą, jak i w ramach spółki osobowej, jeśli wspólnikami takiej spółki są wyłącznie osoby fizyczne. Z kolei z uproszczonej formy rozliczeń księgowych będą mogli korzystać wspólnicy spółek: cywilnej, jawnej lub partnerskiej, a z uproszczonej formy płacenia PIT (ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych): wspólnicy spółki cywilnej lub jawnej.

Eksperci pozytywnie oceniają te propozycje. Zdaniem Mirosława Siwińskiego, radcy prawnego i doradcy podatkowego w Kancelarii Prof. W. Modzelewskiego, podnoszenie tego rodzaju limitów generalnie przyczynia się do zmniejszenia formalności dotyczących rozliczeń mniejszych podatników.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane