statystyki

Rusztowanie to urządzenie przemysłowe

autor: Patrycja Dudek08.08.2016, 07:23; Aktualizacja: 08.08.2016, 11:20
podatki dokumenty urzędnik

Spór toczył się o to, co jest urządzeniem przemysłowym.źródło: ShutterStock

Polska firma, która podnajmuje maszyny i urządzenia budowlane zagranicznych właścicieli, musi pomniejszać płacony im czynsz o podatek u źródła – orzekł NSA.

Spór toczył się o to, co jest urządzeniem przemysłowym. Z ustawy o CIT wynika bowiem, że od przychodów zagranicznych spółek za użytkowanie lub prawo użytkowania urządzenia przemysłowego (w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego) polskiemu fiskusowi należy się podatek u źródła (art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT). Do jego poboru zobowiązane są firmy, które wypłacają należności licencyjne za granicę (art. 26 ust. 1 ustawy o CIT).

Chodziło o polską spółkę udostępniającą innym firmom maszyny, urządzenia budowlane oraz rusztowania, które sama wynajmowała od zagranicznych właścicieli. Za wynajem na potrzeby działalności spółka płaciła zagranicznym podmiotom czynsze. Nie potrącała od nich podatku u źródła, bo uważała, że sprzęt budowlany nie jest urządzeniem przemysłowym.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy był innego zdania. Uznał, że ładowarki teleskopowe czy rusztowania są urządzeniami przemysłowymi.


Pozostało 33% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane