statystyki

Poradnia rachunkowa z 8 sierpnia 2016

autor: Elżbieta Gaździk08.08.2016, 10:36; Aktualizacja: 08.08.2016, 10:46
rachunek, podatki, księgowość, rozliczenie

Jakie sprawozdania są właściwe dla wykazania należności rozłożonej na raty?źródło: ShutterStock

● W jaki sposób klasyfikować wypłacone na rzecz osoby fizycznej wynagrodzenie za tłumaczenie tekstu

● Czy zakup nowych opon do samochodu osobowego to ulepszenie środka trwałego

● Jakie sprawozdania są właściwe dla wykazania należności rozłożonej na raty

● Jak ująć w księgach fakturę wystawioną na inny podmiot niż nabywca

● Do kiedy naliczać odpisy amortyzacyjne od zlikwidowanego środka trwałego częściowo zamortyzowanego

● W jednostce budżetowej została zawarta umowa z osobą fizyczną na tłumaczenie tekstów. Do jakiego paragrafu klasyfikacji budżetowej jednostka powinna zaklasyfikować wydatek z tego tytułu?

Sposób zaklasyfikowania wydatku za tłumaczenie tekstów przez osobę fizyczną uzależniony jest od tego, czy umowa z powyższego tytułu została zawarta z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, czy też z osobą nieprowadzącą takiej działalności.

Regulacja zawarta w rozporządzeniu ministra finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze środków zagranicznych przewiduje, że wydatki poniesione z tytułu tłumaczenia tekstów można zaklasyfikować do:

1) par. 417 – „Wynagrodzenia bezosobowe” – który to paragraf obejmuje wynagrodzenia z tytułu umów zleceń lub umów o dzieło, z wyjątkiem honorariów zaliczanych do par. 409 „Honoraria”,

2) par. 438 – „Zakup usług obejmujących tłumaczenia” – który to paragraf obejmuje wydatki na usługi świadczone na rzecz jednostki przez przedsiębiorcę, o którym mowa w art. 4 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, w tym tłumaczenia fachowe i techniczne.

A zatem w sytuacji gdy:

1) jednostka zawarła umowę zlecenie na tłumaczenie tekstów z osobą fizyczną niebędącą przedsiębiorcą w rozumieniu art. 4 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (nieprowadzącą działalności gospodarczej), to wydatek poniesiony w oparciu o wystawiony rachunek powinien zostać zaklasyfikowany do par. 417 „Wynagrodzenia bezosobowe”, gdyż wydatek wypłacony na podstawie tak zawartej umowy zalicza się właśnie do wynagrodzeń bezosobowych,

2) jednostka zawarła umowę zlecenie na tłumaczenie tekstów z osobą fizyczną będącą przedsiębiorcą w rozumieniu art. 4 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (prowadzącą działalność gospodarczą), to wydatek poniesiony w oparciu o wystawioną fakturę powinien zostać zaklasyfikowany do par. 438 „Zakup usług obejmujących tłumaczenia”.

Podstawa prawna

Rozporządzenie ministra finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze środków zagranicznych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1053 ze zm.).

● Samorządowa jednostka budżetowa dokonała zakupu nowych opon do służbowego samochodu osobowego ujętego w ewidencji środków trwałych jednostki. Dotychczasowe opony na skutek ich zużycia zostały przekazane do utylizacji. Wartość zakupionych opon przekroczyła 3500 zł. W związku z tym jednostka powzięła wątpliwość, czy z uwagi na wartość zakupionych opon zakupu tego nie należy traktować jako ulepszenia środka trwałego.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane