statystyki

Za samochód zastępczy przy naprawach z OC sprawcy klienci mogą płacić za dużo

autor: Radosław Kowalski06.08.2016, 10:30
Problem zaczyna się, gdy wypadek jest z winy innego kierowcy i naprawa oraz wynajęcie auta zastępczego są pokrywane z OC sprawcy.

Problem zaczyna się, gdy wypadek jest z winy innego kierowcy i naprawa oraz wynajęcie auta zastępczego są pokrywane z OC sprawcy.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który nie przyczynił się do wypadku samochodowego, nie powinien ponosić dodatkowych kosztów czasowego wynajmu innego pojazdu. Tymczasem ma z własnej kieszeni wyłożyć połowę VAT.

Tego oczekują od niego firmy wynajmujące samochody na czas naprawy auta. Czy robią tak dlatego, że dostają od ubezpieczyciela tylko kwotę netto za wynajem, czy dlatego, że próbują nieuczciwie zarobić na kliencie?

Mają z tym problem przedsiębiorcy, którzy mogą odliczyć tylko połowę VAT przy wydatkach związanych z eksploatacją pojazdu samochodowego.

Z ubezpieczenia AC

Jeśli przedsiębiorca naprawia samochód z własnego ubezpieczenia AC, to przy zawieraniu polisy sam decyduje o tym, w jakim zakresie towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje mu koszty naprawy auta – czy będzie to kwota netto, czy brutto.

Jeżeli ubezpieczy samochód od kwoty netto, to, co prawda, zapłaci mniej za polisę, ale w razie szkody dostanie również mniej. Ubezpieczyciel wypłaci mu odszkodowanie, odwołując się do wartości netto części zamiennych, usług, a – jeśli szkoda była całkowita – nawet całego pojazdu.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane