statystyki

Parking jest opodatkowanym budynkiem: Każda przegroda budowlana wydziela budynek z przestrzeni

autor: Łukasz Zalewski19.12.2016, 07:32; Aktualizacja: 19.12.2016, 08:09
Prezydent miasta: Parking podziemny powinien być opodatkowany jak budynek, a rampa jest budowlą.

Prezydent miasta: Parking podziemny powinien być opodatkowany jak budynek, a rampa jest budowlą.źródło: ShutterStock

Słupy, kolumny i filary w parkingu podziemnym mogą pełnić tę samą funkcję co ściana. W efekcie parking jest opodatkowanym budynkiem – potwierdził WSA w Bydgoszczy.

Sprawa dotyczyła spółki, która uznała, że w poprzednich latach niesłusznie płaciła podatek od parkingu podziemnego w galerii handlowej oraz od platformy rozładunkowej (zwanej również rampą, estakadą).

Uważała, że powierzchnia użytkowa parkingu nie powinna być wliczana do powierzchni budynku galerii, bo nie jest ona wydzielona z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych – ścian i przez to nie spełnia definicji budynku. Tymczasem, zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, powierzchnię użytkową mierzy się po wewnętrznej długości ścian.

Z kolei estakada – jak uznała spółka – nie jest budowlą, a częścią budynku marketu. Również i ona jednak nie powinna być opodatkowana jak budynek, bo nie została wydzielona z przestrzeni pełnymi przegrodami budowlanymi.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • zs(2016-12-19 10:03) Zgłoś naruszenie 30

    Czort swoje , a pop swoje tak tu nadal jest w naszym Państwie. Przepisy bud.pożarowe mówią co jest budynkiem samodzielnym obiektem , wymyślaki fiskusa nie znają granic. Państwo w Państwie. Kto to uporządkuje ???.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane