statystyki

Zakup mieszkania od państwa bez daniny

autor: Łukasz Zalewski26.07.2016, 07:21; Aktualizacja: 26.07.2016, 09:36
mieszkanie, nieruchomości

Małżonkowie uznali, że to błąd i złożyli wniosek o stwierdzenie nadpłatyźródło: ShutterStock

Sprzedaż mieszkania na podstawie jakichkolwiek przepisów o gospodarce nieruchomościami jest wyłączona z podatku od czynności cywilnoprawnych. Nie chodzi tylko o ustawę o gospodarce nieruchomościami – potwierdził WSA w Olsztynie.

Sprawa dotyczyła małżonków, którzy kupili od Agencji Mienia Wojskowego mieszkanie z piwnicą i udziałami w częściach wspólnych budynku oraz w dwóch działkach. Notariusz pobrał od nich podatek od czynności cywilnoprawnych według stawki 2 proc.

Małżonkowie uznali, że to błąd i złożyli wniosek o stwierdzenie nadpłaty. Powołali się na art. 2 pkt 1 lit. g ustawy o PCC , zgodnie z którym nie ma podatku od czynności cywilnoprawnych w sprawach podlegających przepisom o gospodarce nieruchomościami lub przepisom o autostradach płatnych. Małżonkowie uważali, że przepisy o gospodarce nieruchomościami należy rozumieć szeroko. Nie chodzi więc wyłącznie o ustawę o gospodarce nieruchomościami, bo gdyby taki był cel przepisu, to wprost wskazywałby on na nią. Przepisy dotyczące gospodarowania nieruchomościami państwowymi lub samorządowymi są w wielu innych aktach prawnych, w tym w ustawie o Agencji Mienia Wojskowego – tłumaczyli.

Naczelnik urzędu skarbowego odmówił jednak stwierdzenia nadpłaty, a dyrektor izby skarbowej podtrzymał to stanowisko. Obaj stwierdzili, że przepisami o gospodarce nieruchomościami jest ustawa o takim samym tytule oraz rozporządzenia wydane na jej podstawie. Nie są więc nimi przepisy ustawy o Agencji Mienia Wojskowego.


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane