statystyki

Zakup mieszkania od państwa bez daniny

autor: Łukasz Zalewski26.07.2016, 07:21; Aktualizacja: 26.07.2016, 09:36
mieszkanie, nieruchomości

Małżonkowie uznali, że to błąd i złożyli wniosek o stwierdzenie nadpłatyźródło: ShutterStock

Sprzedaż mieszkania na podstawie jakichkolwiek przepisów o gospodarce nieruchomościami jest wyłączona z podatku od czynności cywilnoprawnych. Nie chodzi tylko o ustawę o gospodarce nieruchomościami – potwierdził WSA w Olsztynie.

Sprawa dotyczyła małżonków, którzy kupili od Agencji Mienia Wojskowego mieszkanie z piwnicą i udziałami w częściach wspólnych budynku oraz w dwóch działkach. Notariusz pobrał od nich podatek od czynności cywilnoprawnych według stawki 2 proc.

Małżonkowie uznali, że to błąd i złożyli wniosek o stwierdzenie nadpłaty. Powołali się na art. 2 pkt 1 lit. g ustawy o PCC , zgodnie z którym nie ma podatku od czynności cywilnoprawnych w sprawach podlegających przepisom o gospodarce nieruchomościami lub przepisom o autostradach płatnych. Małżonkowie uważali, że przepisy o gospodarce nieruchomościami należy rozumieć szeroko. Nie chodzi więc wyłącznie o ustawę o gospodarce nieruchomościami, bo gdyby taki był cel przepisu, to wprost wskazywałby on na nią. Przepisy dotyczące gospodarowania nieruchomościami państwowymi lub samorządowymi są w wielu innych aktach prawnych, w tym w ustawie o Agencji Mienia Wojskowego – tłumaczyli.

Naczelnik urzędu skarbowego odmówił jednak stwierdzenia nadpłaty, a dyrektor izby skarbowej podtrzymał to stanowisko. Obaj stwierdzili, że przepisami o gospodarce nieruchomościami jest ustawa o takim samym tytule oraz rozporządzenia wydane na jej podstawie. Nie są więc nimi przepisy ustawy o Agencji Mienia Wojskowego.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane