statystyki

Ważny interes podatnika to także zła sytuacja finansowa

autor: Jakub Pawłowski20.07.2016, 07:15; Aktualizacja: 20.07.2016, 08:56
kalkulator, tabela, podatki

Sąd uznał, że organy nie oceniły obiektywnie sytuacji podatniczki i nie uzasadniły wystarczająco, dlaczego odmawiają jej prawa do preferencji.źródło: ShutterStock

Ważny interes podatnika nie może być utożsamiany wyłącznie z wydarzeniem nadzwyczajnym i losowym. Trudna sytuacja finansowa również może uzasadniać umorzenie zaległości podatkowej – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła kobiety, której rodzice zmarli w krótkim odstępie czasu. Odziedziczyła po nich mieszkanie obciążone hipoteką, które postanowiła sprzedać. Za uzyskane pieniądze spłaciła długi rodziców i inne należności wobec urzędów i banków. Problem polegał na tym, że zbyła nieruchomość przed upływem 5 lat od odziedziczenia i z tego tytułu powstało u niej zobowiązanie podatkowe. Wynosiło 47 tys. zł, co było kwotą wykraczającą poza jej możliwości finansowe. Zarabiała bowiem 600 zł na rękę, pracując na pół etatu w sklepie spożywczym. Pobierała jednocześnie rentę rodzinną z ZUS, ale i tak ledwo wiązała koniec z końcem, bo zaocznie się jeszcze uczyła.

Złożyła więc wniosek o umorzenie zaległości podatkowej. Fiskus może (nie musi) to zrobić, jeżeli przemawia za tym interes publiczny lub ważny interes podatnika (art. 67a ordynacji podatkowej). Kobieta była przekonana, że jej trudna sytuacja życiowa jest wystarczającym uzasadnieniem do przyznania jej tej preferencji. Podkreślała, że w dorosłe życie wchodzi bez własnego domu i pomocy bliskich, zdana wyłącznie na siebie i nie widzi realnej możliwości spłaty tak wysokiego podatku. Tłumaczyła, że do przyjęcia spadku nakłoniła ją osoba, która podawała się za radcę prawnego, a okazała się oszustką. Wzięła zapłatę, na którą podatniczka musiała zaciągnąć dwa kredyty, a następnie zniknęła. Kobieta zgłosiła to do prokuratury. Okazało się, że podobnych wierzycieli, którzy zaufali oszustce, jest wielu.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane