statystyki

Kiedy można skorzystać z ulgi mieszkaniowej

autor: Agnieszka Pokojska11.07.2016, 20:00
mieszkanie

Sprzedaż mieszkania przed upływem pięciu lat od nabycia może się wiązać z zapłatą podatku dochodowego.źródło: ShutterStock

Nie zawsze trzeba płacić daninę, gdy nieruchomość sprzedawana jest przed upływem pięciu lat od jej nabycia. Wystarczy, aby z dochodu ze sprzedaży – w ciągu dwóch najbliższych lat – przeznaczyć pieniądze na cele mieszkaniowe. Należy jednak pamiętać, że nie liczą się wydatki związane z mieszkaniem w TBS ani spłata kredytu zaciągniętego przez współmałżonka przed ślubem.

Czy spłata kredytu uprawnia do ulgi

Cztery lata temu zaciągnęłam kredyt na kupno mieszkania – pisze pani Klaudia. Teraz chcę je sprzedać. Czy pieniądze, które uzyskam, będą zwolnione z PIT, jeżeli spłacę nimi kredyt – pyta czytelniczka

TAK

Sprzedaż mieszkania przed upływem pięciu lat od nabycia może się wiązać z zapłatą podatku dochodowego. Nie trzeba jednak płacić daniny, gdy w ciągu dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż, przeznaczy się uzyskane pieniądze na cel mieszkaniowy (art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT). Zgodnie z art. 21 ust. 25 ustawy o PIT takim celem jest np. spłata kredytu (wraz z odsetkami) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.

Pani Klaudia musi jednak pamiętać, że ulgą objęta jest tylko ta część dochodu, którą spłaci kredyt już po sprzedaży mieszkania. Część spłacona jeszcze przed zbyciem nieruchomości nie uprawnia do zwolnienia w PIT. Na takim stanowisku stoi nie tylko fiskus, ale też sądy administracyjne. Tak orzekły, przykładowo, Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 19 maja 2016 r., sygn. akt II FSK 945/14, a wcześniej Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu. W sprawie, którą rozpatrywały sądy, chodziło o podatniczkę, która sprzedała mieszkanie na cztery miesiące przed upływem pięcioletniego terminu. Większość kredytu już spłaciła, do zapłaty zostało jej tylko 45 tys. zł.  Organy podatkowe ustaliły, że z 400 tys. zł uzyskanych ze sprzedaży mieszkania na spłatę kredytu poszło zaledwie 45 tys. zł. W związku z tym zażądały podatku od pozostałej części podatku. Sędziowie potwierdzili prawidłowość takiego postępowania. Wyjaśnili, że ulga mieszkaniowa przysługuje tylko na spłatę kredytu pozostałego po sprzedaży nieruchomości. Natomiast to, że podatniczka spłacała wcześniej kredyt z innych środków, nie uprawnia jej do preferencji podatkowej.

Warto też pamiętać, że preferencja nie dotyczy tylko samodzielnej spłaty kredytu, ale przejęcia długu przez kupujących. Potwierdził to NSA w wyroku z 28 kwietnia 2016 r. (sygn. akt II FSK 996/14). Stwierdził w nim, że w tym przypadku nie można się ograniczyć do ściśle językowej wykładni zwrotu normatywnego „na spłatę kredytu lub pożyczki” i uznał, że mieści się w nim również instytucja przejęcia długu.

Podstawa prawna

Art. 21 ust. 25 i ust. 1 pkt 131 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane