Choroba psychiczna uzasadnia zwłokę wobec fiskusa

autor: Patrycja Dudek26.07.2016, 07:21; Aktualizacja: 26.07.2016, 09:55
prawo

Przewlekła choroba nie tłumaczy niezawiadomienia o zmianie adresu ani spóźnionego wniosku o przywrócenie terminuźródło: ShutterStock

Biegły psychiatra powinien ocenić, czy mężczyzna, który uchybił nie tylko terminowi na wniesienie odwołania, ale i drugiemu – na przywrócenie terminu, był na tyle świadomy, by ponieść tego konsekwencje.

To wniosek z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który rozpatrywał sprawę podatnika cierpiącego od lat na chorobę psychiczną. Fiskus zweryfikował jego rozliczenia podatkowe, m.in. w PIT, po czym wysłał decyzję określającą podatek do zapłaty na adres podany w urzędzie skarbowym. Podatnik nie odebrał jej przez dwa tygodnie, więc doszło do doręczenia zastępczego (zgodnie z art. 150 par. 2 ordynacji podatkowej). Na odwołanie się od decyzji mężczyzna miał 14 dni, ale żadne pismo w tej sprawie nie wpłynęło do urzędu.

Trzy lata później poinformował urząd skarbowy o swoim nowym adresie zamieszkania. Stwierdził, że nie otrzymał decyzji w sprawie PIT. W związku z tym fiskus wysłał mu jej kserokopię na adres podany w zgłoszeniu aktualizacyjnym.

Mimo upływu terminu podatnik postanowił się od niej odwołać. Taką możliwość daje art. 162 ordynacji. Zgodnie z nim osoba, która uprawdopodobni, że uchybienie terminu nastąpiło bez jej winy, może złożyć wniosek o przywrócenie terminu. Ma na to 7 dni liczonych od dnia ustania uchybienia. Podatnik złożył jednak wniosek o przywrócenie terminu dopiero po 12 dniach. Twierdził, że w urzędzie skarbowym poinformowano go, iż na złożenie pisma są dwa tygodnie.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane