statystyki

Choroba psychiczna uzasadnia zwłokę wobec fiskusa

autor: Patrycja Dudek26.07.2016, 07:21; Aktualizacja: 26.07.2016, 09:55
prawo

Przewlekła choroba nie tłumaczy niezawiadomienia o zmianie adresu ani spóźnionego wniosku o przywrócenie terminuźródło: ShutterStock

Biegły psychiatra powinien ocenić, czy mężczyzna, który uchybił nie tylko terminowi na wniesienie odwołania, ale i drugiemu – na przywrócenie terminu, był na tyle świadomy, by ponieść tego konsekwencje.

To wniosek z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który rozpatrywał sprawę podatnika cierpiącego od lat na chorobę psychiczną. Fiskus zweryfikował jego rozliczenia podatkowe, m.in. w PIT, po czym wysłał decyzję określającą podatek do zapłaty na adres podany w urzędzie skarbowym. Podatnik nie odebrał jej przez dwa tygodnie, więc doszło do doręczenia zastępczego (zgodnie z art. 150 par. 2 ordynacji podatkowej). Na odwołanie się od decyzji mężczyzna miał 14 dni, ale żadne pismo w tej sprawie nie wpłynęło do urzędu.

Trzy lata później poinformował urząd skarbowy o swoim nowym adresie zamieszkania. Stwierdził, że nie otrzymał decyzji w sprawie PIT. W związku z tym fiskus wysłał mu jej kserokopię na adres podany w zgłoszeniu aktualizacyjnym.

Mimo upływu terminu podatnik postanowił się od niej odwołać. Taką możliwość daje art. 162 ordynacji. Zgodnie z nim osoba, która uprawdopodobni, że uchybienie terminu nastąpiło bez jej winy, może złożyć wniosek o przywrócenie terminu. Ma na to 7 dni liczonych od dnia ustania uchybienia. Podatnik złożył jednak wniosek o przywrócenie terminu dopiero po 12 dniach. Twierdził, że w urzędzie skarbowym poinformowano go, iż na złożenie pisma są dwa tygodnie.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane