statystyki

Klauzula osłabiła konkurencyjność amerykańskiego raju

autor: Janusz Fiszer21.07.2016, 07:44; Aktualizacja: 21.07.2016, 09:36
Konsekwencją statusu podatkowego spółki osobowej jest brak opodatkowania w zakresie podatków dochodowych w Stanach Zjednoczonych.

Konsekwencją statusu podatkowego spółki osobowej jest brak opodatkowania w zakresie podatków dochodowych w Stanach Zjednoczonych.źródło: ShutterStock

Zmniejszyła się atrakcyjność spółki Delaware LLC dla polskich rezydentów podatkowych. Ale nadal pozostaje ona jedną z możliwych opcji planowania podatkowego.

W obszarze międzynarodowego planowania podatkowego dużą i coraz większą rolę odgrywają amerykańskie spółki typu LLC (ang. Limited Liability Company), czyli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Pomimo swej nazwy nie są to jednak odpowiedniki polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, regulowanej przez kodeks spółek handlowych. W większości przypadków jest to rodzaj spółki osobowej. Amerykański system podatkowy dopuszcza bowiem od 1977 r. traktowanie spółek typu LLC jako spółek osobowych (ang. partnership) i ewentualnie, jako opcję do wyboru – spółek kapitałowych (ang. corporation). Tym samym spółka LLC jest obecnie uznawana generalnie za podmiot transparentny podatkowo, czyli spółkę osobową. Wyjątkowo spółki LLC wybierają reżim opodatkowania jako spółki kapitałowe.

Same zalety

Konsekwencją statusu podatkowego spółki osobowej jest brak opodatkowania w zakresie podatków dochodowych w Stanach Zjednoczonych. Spółki takie nie są bowiem rezydentami podatkowymi w USA. Dochód przez nie generowany podlega opodatkowaniu w państwach rezydencji podatkowej wspólników.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Adam (2017-01-01 21:10) Zgłoś naruszenie 00

    Efektywne wykorzystanie takiej spółki wymaga zaangażowania kompetentnego partnera jak np. Grupa Tax&Law z Warszawy, ktory stworzy tzw. "uzasadnienie ekonomiczne.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane