statystyki

NSA: Wydatki zmierzające do ograniczenia strat są kosztem

autor: Łukasz Zalewski21.07.2016, 07:44; Aktualizacja: 21.07.2016, 09:30
prawo

Sprawa dotyczyła firmy, która przejęła inną spółkę.źródło: ShutterStock

Odszkodowanie za przedwczesne rozwiązanie umowy dzierżawy nieruchomości, na których prowadzona była działalność przynosząca straty, można zaliczyć do kosztów podatkowych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła firmy, która przejęła inną spółkę. Wstąpiła tym samym we wszystkie prawa i obowiązki spółki A, w tym umowy dzierżawy nieruchomości. Umowy te były zawarte na czas określony i nie przewidywały możliwości wcześniejszego rozwiązania.

Spółka B prognozowała jednak, że działalność na tych nieruchomościach będzie generowała straty. Dlatego postanowiła rozwiązać umowy dzierżawy przed terminem wynikającym z umów. W tym celu zawarła ugody z wydzierżawiającym i wypłaciła im odszkodowania. Było to i tak dla niej bardziej opłacalne niż czekanie, aż dzierżawy wygasną.

Spółka chciała zaliczyć wypłacone odszkodowanie do kosztów uzyskania przychodów. Przekonywała, że jej działanie było racjonalne ekonomicznie, a jego celem było zachowanie i zabezpieczenie źródeł przychodów. Wskazywała, że w takiej sytuacji odszkodowanie nie jest wyłączone z kosztów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem bowiem nie uważa się za koszty tylko kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad albo zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane