statystyki

Spłata hipoteki nie jest kosztem działalności gospodarczej

autor: Jolanta Rajewska10.10.2016, 07:30; Aktualizacja: 10.10.2016, 08:16
Spółce udało się zawrzeć z funduszem porozumienie.

Spółce udało się zawrzeć z funduszem porozumienie.źródło: ShutterStock

Hipoteka ma charakter zbliżony do poręczeń i gwarancji i dlatego nie uprawnia do odliczenia od przychodu wydatków poniesionych na jej spłatę – orzekł WSA w Poznaniu.

Sprawa dotyczyła spółki, która na potrzeby prowadzonej działalności nabyła budynek wraz z prawem do wieczystego użytkowania gruntu. Nieruchomość ta była obciążona hipotekami. Wszystkie wierzytelności nabył fundusz, który następnie domagał się przed sądem spłaty zadłużenia przez spółkę. Sąd nakazał spółce spłatę hipotek w kwocie ponad 111,5 tys. euro wraz z kosztami sądowymi.

Spółce udało się jednak zawrzeć z funduszem porozumienie. Ustalono, że spółka zapłaci funduszowi 230 tys. zł, a ten wycofa w zamian sprawę z sądu i dokona wykreślenia hipotek.

Spółka uważała, że wydatki poniesione na spłatę hipotek może zaliczyć do kosztów podatkowych, bo brak spłaty spowodowałby egzekucję budynku i w efekcie firma straciłaby miejsce prowadzenia działalności.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane