statystyki

Bogatemu fiskus także może umorzyć odsetki od zaległości w PIT

autor: Patrycja Dudek19.05.2016, 07:28; Aktualizacja: 19.05.2016, 10:24
PIT

Naczelnik urzędu skarbowego zakwestionował podnoszoną przez małżonków rozbieżność decyzji podatkowychźródło: ShutterStock

Przesłanki ważnego interesu podatnika i interesu publicznego nie zostały zdefiniowane i należy je badać na tle konkretnej sprawy – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła podatników, którzy starali się o umorzenie niemal 190 tys. zł odsetek od zaległości w PIT za lata 2007–2009. Taką możliwość daje art. 67a ordynacji podatkowej w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym.

Zaległość podatników wzięła się z nieprawidłowego opodatkowania sprzedaży nieruchomości. Małżonkowie już od 1995 r. nabywali działki rolne, dzielili je na mniejsze i zbywali. Traktowali sprzedaż jako prowadzoną poza działalnością gospodarczą, i tym samym objętą zwolnieniem, albo – jeśli następowała przed upływem 5 lat od nabycia – opodatkowaną (wówczas 10-proc. ryczałtem). W tym przekonaniu utwierdziły ich decyzje organów podatkowych, z których – jak twierdzili – miał wynikać taki właśnie nakaz rozliczania transakcji.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane