statystyki

Bogatemu fiskus także może umorzyć odsetki od zaległości w PIT

autor: Patrycja Dudek19.05.2016, 07:28; Aktualizacja: 19.05.2016, 10:24
PIT

Naczelnik urzędu skarbowego zakwestionował podnoszoną przez małżonków rozbieżność decyzji podatkowychźródło: ShutterStock

Przesłanki ważnego interesu podatnika i interesu publicznego nie zostały zdefiniowane i należy je badać na tle konkretnej sprawy – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła podatników, którzy starali się o umorzenie niemal 190 tys. zł odsetek od zaległości w PIT za lata 2007–2009. Taką możliwość daje art. 67a ordynacji podatkowej w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym.

Zaległość podatników wzięła się z nieprawidłowego opodatkowania sprzedaży nieruchomości. Małżonkowie już od 1995 r. nabywali działki rolne, dzielili je na mniejsze i zbywali. Traktowali sprzedaż jako prowadzoną poza działalnością gospodarczą, i tym samym objętą zwolnieniem, albo – jeśli następowała przed upływem 5 lat od nabycia – opodatkowaną (wówczas 10-proc. ryczałtem). W tym przekonaniu utwierdziły ich decyzje organów podatkowych, z których – jak twierdzili – miał wynikać taki właśnie nakaz rozliczania transakcji.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane