Unikanie podatku handlowego: MF nie widzi ryzyka podziału sieci handlowych

autor: Mariusz Szulc14.07.2016, 07:11; Aktualizacja: 14.07.2016, 08:35
sklep, market, hipermarket, zakupy, handel

Przedsiębiorcy korzystają z nieszczelności projektu ustawy i mają do tego prawoźródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów jest niechętne wprowadzeniu poselskiej poprawki, która miałaby zapobiec unikaniu podatku od handlu przez grupy powiązane kapitałowo. „Propozycja ZPP jest legislacyjnie niedopracowana i nie spełnia wymogów przyzwoitej legislacji w istotnych kwestiach (np. definicja grupy kapitałowej). W efekcie nie doprowadzi do uszczelnienia podatku” – napisało MF w odpowiedzi na pytanie DGP.

Jeżeli mimo tego firmy handlowe wybiorą restrukturyzację, aby nie płacić nowego podatku, to resort nie ukrywa, że sięgnie po wchodzącą w życie od 15 lipca br. klauzulę obejścia prawa. Zapowiedział to wiceminister finansów Wiesław Janczyk w odpowiedzi na poselską interpelację (nr 4003).

Tym samym odpowiedział na obawy jednego z posłów, że sieci handlowe będą się dzielić na mniejsze, odrębne podmioty, aby uniknąć obowiązku zapłaty podatku. Zdaniem wiceministra byłoby to dla nich nieopłacalne, bo ewentualne korzyści mogą zostać „zniwelowane większym zobowiązaniem w innych podatkach, szczególnie w podatku dochodowym”. Może to być barierą nie do przeskoczenia dla sprzedawców detalicznych – uważa wiceminister. Co więcej – dodaje – nie wydaje się, aby tylko z powodu nowej daniny przedsiębiorcy mieli zmieniać dotychczasowe schematy działania, do których przywykli już kontrahenci.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane