statystyki

Po pakiecie paliwowy fiskus bierze się za uszczelanianie systemu w innych branżach

autor: Agnieszka Pokojska27.06.2016, 07:29; Aktualizacja: 30.06.2016, 13:39
vat

Branża paliwowa szacuje, że wyłudzenia podatkowe na tym rynku wyniosły w 2015 r. nawet 10 mld zł.źródło: ShutterStock

Po pakiecie paliwowym Ministerstwo Finansów przygotowuje kolejne regulacje zmierzające do uszczelniania systemu podatkowego w innych obszarach gospodarki.

Zapowiedział to w ubiegłym tygodniu wiceminister finansów Wiesław Jasiński w rozmowie z PAP. Wyjaśnił, że ponieważ specyfika zachowań przestępczych w różnych branżach jest różna, trzeba było powołać kilka zespołów, w tym do spraw: elektroniki, oleju rzepakowego, budownictwa, tytoniu, alkoholu. Szósty zespół ma się przyjrzeć możliwości powiększenia dochodów budżetu państwa od e-papierosów i – jak powiedział wiceminister – wyrobów nowatorskich.

Pierwsze propozycje mają się pojawić już w lipcu.

Pakiet paliwowy

Tymczasem w Sejmie zakończyły się już prace nad pakietem paliwowym, który ma zapobiegać wyłudzaniu VAT w wewnątrzwspólnotowym obrocie paliwami ciekłymi.

Polecany produkt: Samochód w firmie >>

Po wejściu w życie zmian paliwem będzie mogła handlować tylko firma obecna w Polsce (podmiot krajowy albo oddział spółki zagranicznej). Dziś o takie pozwolenie mogą się ubiegać zagraniczne firmy, przy czym muszą złożyć zabezpieczenie majątkowe w wysokości 10 mln zł, np. w formie weksla. Problem polega na tym, że od fikcyjnych firm założonych przez oszustów fiskus nie ma szans wyegzekwować tego zabezpieczenia.

Po zmianach obowiązek posiadania koncesji na obrót paliwami będzie powiązany ze statusem podatnika VAT. Podmiot, który będzie chciał ją uzyskać, będzie się więc musiał zarejestrować dla celów podatku od towarów i usług.

Przyśpieszony ma być też obowiązek zapłaty VAT od paliwa kupionego w innym kraju unijnym. Podatek trzeba będzie rozliczać już z chwilą zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy albo w chwili, gdy paliwo fizycznie wjedzie na terytorium kraju. Dziś obowiązek taki powstaje dopiero po sprzedaży paliwa w kraju.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • varg(2018-10-16 19:36) Zgłoś naruszenie 00

    wszystkie dzialania sa konieczne, bo luki w VAT to wielks trata dla budzetu, skala problemu jest niewyobrazalnie wielka, to kilkaset miliardow, ktore zamaist do mafii moglyby trafic do zadluzonych szpitali

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane