statystyki

Sieci handlowe nie uciekną przed podatkiem

autor: Mariusz Szulc06.07.2016, 07:17; Aktualizacja: 06.07.2016, 10:00
pieniądze

Od 2018 r. wejdzie w życie ujednolicony podatek łączący dzisiejszy PIT oraz składki na NFZ i ZUS.źródło: ShutterStock

Będzie rozwiązanie, które utrudni unikanie daniny sieciom handlowym, posługującym się wieloma numerami NIP. Zarekomendował je wczoraj parlamentarny zespół na rzecz wspierania przedsiębiorczości i patriotyzmu ekonomicznego.

Poprawka do rządowego projektu ustawy (druk nr 615) miała zostać zgłoszona jeszcze wczoraj wieczorem, podczas drugiego czytania projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. – Gdyby to się nie udało, będzie zgłoszona podczas prac w Senacie – zapowiedział przewodniczący zespołu poseł Adam Abramowicz. Podkreślił, że dzięki temu przepisy zostaną uszczelnione i będą przyjęte równe warunki gry wobec dużych podmiotów. To one bowiem mają być w największym stopniu obciążone nową daniną.

Podział nie pomoże

Posłowie chcą to osiągnąć przez dodanie w projekcie nowego art. 10 (zmieni się w ten sposób numeracja i dotychczasowy art. 10 zmieni numer na 11). Zgodnie z nim obowiązek podatkowy u każdego z członków grupy kapitałowej powstawałby z chwilą, gdy przekroczy ona w danym miesiącu kwotę 17 mln zł. W ten sposób podatku nie uniknęłyby sieci z takim modelem biznesowym, w którym każdy ze sklepów działa jako oddzielna spółka (najczęściej komandytowa) i ma odrębny NIP.

Posłowie chcą, aby każdy z takich podmiotów płacił daninę od sprzedaży detalicznej wyliczoną według specjalnego wzoru. Będzie to przychód danego sklepu podzielony przez sumę przychodów całej grupy i przemnożony przez 17 mln zł. Obroty każdego sklepu należącego do grupy byłyby sumowane np. w raporcie sprzedażowym, składanym po zakończeniu każdego miesiąca.

Zdefiniowana ma też zostać grupa kapitałowa. Chodzi o podatników, pomiędzy którymi istnieją powiązania o charakterze kapitałowym, posługujących się jedną marką (znakiem towarowym) wykorzystywaną do oznaczania punktów sprzedaży detalicznej. Takie powiązania miałyby mieć miejsce w sytuacji, gdy jeden z podatników bądź inny podmiot posiada przynajmniej 20 proc. wszystkich praw głosu lub dysponuje pośrednio bądź bezpośrednio takim prawem.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane