statystyki

Sieci handlowe nie uciekną przed podatkiem

autor: Mariusz Szulc06.07.2016, 07:17; Aktualizacja: 06.07.2016, 10:00
pieniądze

Od 2018 r. wejdzie w życie ujednolicony podatek łączący dzisiejszy PIT oraz składki na NFZ i ZUS.źródło: ShutterStock

Będzie rozwiązanie, które utrudni unikanie daniny sieciom handlowym, posługującym się wieloma numerami NIP. Zarekomendował je wczoraj parlamentarny zespół na rzecz wspierania przedsiębiorczości i patriotyzmu ekonomicznego.

Poprawka do rządowego projektu ustawy (druk nr 615) miała zostać zgłoszona jeszcze wczoraj wieczorem, podczas drugiego czytania projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. – Gdyby to się nie udało, będzie zgłoszona podczas prac w Senacie – zapowiedział przewodniczący zespołu poseł Adam Abramowicz. Podkreślił, że dzięki temu przepisy zostaną uszczelnione i będą przyjęte równe warunki gry wobec dużych podmiotów. To one bowiem mają być w największym stopniu obciążone nową daniną.

Podział nie pomoże

Posłowie chcą to osiągnąć przez dodanie w projekcie nowego art. 10 (zmieni się w ten sposób numeracja i dotychczasowy art. 10 zmieni numer na 11). Zgodnie z nim obowiązek podatkowy u każdego z członków grupy kapitałowej powstawałby z chwilą, gdy przekroczy ona w danym miesiącu kwotę 17 mln zł. W ten sposób podatku nie uniknęłyby sieci z takim modelem biznesowym, w którym każdy ze sklepów działa jako oddzielna spółka (najczęściej komandytowa) i ma odrębny NIP.

Posłowie chcą, aby każdy z takich podmiotów płacił daninę od sprzedaży detalicznej wyliczoną według specjalnego wzoru. Będzie to przychód danego sklepu podzielony przez sumę przychodów całej grupy i przemnożony przez 17 mln zł. Obroty każdego sklepu należącego do grupy byłyby sumowane np. w raporcie sprzedażowym, składanym po zakończeniu każdego miesiąca.

Zdefiniowana ma też zostać grupa kapitałowa. Chodzi o podatników, pomiędzy którymi istnieją powiązania o charakterze kapitałowym, posługujących się jedną marką (znakiem towarowym) wykorzystywaną do oznaczania punktów sprzedaży detalicznej. Takie powiązania miałyby mieć miejsce w sytuacji, gdy jeden z podatników bądź inny podmiot posiada przynajmniej 20 proc. wszystkich praw głosu lub dysponuje pośrednio bądź bezpośrednio takim prawem.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane