statystyki

MF przyznaje się do pomyłki w interpretacjach dotyczących ulgi prorodzinnej

autor: Mariusz Szulc07.07.2016, 17:30
kalkulator, tabela, podatki

Chodzi o sytuację, w której podatnik, na podstawie wyroku sądu, stał się opiekunem prawnym niepełnosprawnego dorosłego krewnego, będącego osobą ubezwłasnowolnioną, bez żadnych dochodów poza zasiłkiem rodzinnym bądź rentą socjalną z ZUS.źródło: ShutterStock

Podatnicy, którzy opiekują się pełnoletnimi niepełnosprawnymi, mogą rozliczać preferencję prorodzinną – potwierdził wiceminister finansów Leszek Skiba w odpowiedzi na poselską interpelację.

Tym samym resort po raz kolejny zapewnił o odstąpieniu od wykładni zaprezentowanej w interpretacjach zmieniających z 20 maja 2016 r. (nr DD3.8222.2.48.2016.MCA i DD3.8222.2.47.2016.MCA). Wcześniej zrobił to w komunikacie przesłanym redakcji DGP.

Chodzi o sytuację, w której podatnik, na podstawie wyroku sądu, stał się opiekunem prawnym niepełnosprawnego dorosłego krewnego, będącego osobą ubezwłasnowolnioną, bez żadnych dochodów poza zasiłkiem rodzinnym bądź rentą socjalną z ZUS. Świadczenia te nie pokrywają z reguły wszystkich kosztów opieki.

Opiekunowie sądzili, że mają przynajmniej prawo do ulgi prorodzinnej. To pozwalałoby im odzyskać nadpłacony podatek. Powoływali się na art. 6 ust. 4 pkt 2 i art. 27f pkt 6 ustawy o PIT, z których wynika, że opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych mogą rozliczać ulgę prorodzinną, jeśli podopieczny na podstawie odrębnych przepisów pobiera zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane