statystyki

MF przyznaje się do pomyłki w interpretacjach dotyczących ulgi prorodzinnej

autor: Mariusz Szulc07.07.2016, 17:30
kalkulator, tabela, podatki

Chodzi o sytuację, w której podatnik, na podstawie wyroku sądu, stał się opiekunem prawnym niepełnosprawnego dorosłego krewnego, będącego osobą ubezwłasnowolnioną, bez żadnych dochodów poza zasiłkiem rodzinnym bądź rentą socjalną z ZUS.źródło: ShutterStock

Podatnicy, którzy opiekują się pełnoletnimi niepełnosprawnymi, mogą rozliczać preferencję prorodzinną – potwierdził wiceminister finansów Leszek Skiba w odpowiedzi na poselską interpelację.

Tym samym resort po raz kolejny zapewnił o odstąpieniu od wykładni zaprezentowanej w interpretacjach zmieniających z 20 maja 2016 r. (nr DD3.8222.2.48.2016.MCA i DD3.8222.2.47.2016.MCA). Wcześniej zrobił to w komunikacie przesłanym redakcji DGP.

Chodzi o sytuację, w której podatnik, na podstawie wyroku sądu, stał się opiekunem prawnym niepełnosprawnego dorosłego krewnego, będącego osobą ubezwłasnowolnioną, bez żadnych dochodów poza zasiłkiem rodzinnym bądź rentą socjalną z ZUS. Świadczenia te nie pokrywają z reguły wszystkich kosztów opieki.

Opiekunowie sądzili, że mają przynajmniej prawo do ulgi prorodzinnej. To pozwalałoby im odzyskać nadpłacony podatek. Powoływali się na art. 6 ust. 4 pkt 2 i art. 27f pkt 6 ustawy o PIT, z których wynika, że opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych mogą rozliczać ulgę prorodzinną, jeśli podopieczny na podstawie odrębnych przepisów pobiera zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane