Rząd zapowiedział wczoraj zaostrzenie kar za wyłudzenia podatków. Za milionowe oszustwa sprawca będzie mógł trafić za kratki na okres od 3 do nawet 25 lat. Kary mają zahamować wyłudzenia VAT.Tylko w zeszłym roku, zgodnie z danymi Najwyższej Izby Kontroli, oszustwa sięgnęły ok. 80 mld zł. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało zmiany w prawie karnym. Ich założenia przedstawił wczoraj na konferencji minister Zbigniew Ziobro.
Zasadą ma być możliwość wymierzenia kar pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat w przypadkach, gdy szkody dla Skarbu Państwa z tytułu wyłudzenia podatków będą niewielkie (poniżej 1 mln zł). Jeśli osoba wyłudzi podatki na kwotę co najmniej 1 mln zł, będzie jej grozić pozbawienie wolności od 3 do 15 lat, przy czym sąd nie będzie mógł kary zawiesić. Z kolei za oszustwa VAT rzędu kilkudziesięciu milionów złotych dokonane przez zorganizowane grupy przestępcze będzie grozić od 5 do 25 lat więzienia.
– Chodzi o to, aby kara była realnym narzędziem nacisku na przestępców – wyjaśnił Zbigniew Ziobro. Zapowiedział również, że projektowane przepisy będą przewidywały możliwość złagodzenia kary, a nawet odstąpienia od niej. Warunkiem będzie jednak ujawnienie wszystkich okoliczności przestępstwa oraz zwrot zagrabionego podatku do budżetu państwa.
Minister sprawiedliwości wyjaśnił też, że dotychczas państwo było słabe wobec silnych, a więc wobec wyłudzających miliony złotych z VAT. Przykładowo w zeszłym roku we Wrocławiu złapano osobę, która wyłudziła w sumie 3 mln zł VAT, a za ten czyn wymierzono jej grzywnę w wysokości 1700 zł. – W ciągu ostatnich dwóch lat wobec 253 oszustów podatkowych zapadły wyroki, ale najczęściej były to grzywny. Karę pozbawienia wolności, i to dość niską, wymierzono jedynie 31 osobom – poinformował Zbigniew Ziobro. Wskazał także, że o obecnej słabości państwa wobec oszustów świadczy słabość prawa. Dziś zgodnie z kodeksem karnym skarbowym sprawcom grozi do 5 lat więzienia. Zgodnie z kodeksem karnym – 8 lat. W praktyce jednak nigdy takie kary nie zostały wymierzone.
Z kolei jak informował DGP, obecnie nie ma też pewności, czy za puste faktury w ogóle można wymierzyć kary na podstawie kodeksu karnego skarbowego.
– Znacząco modyfikujemy więc prawo karne – mówił Zbigniew Ziobro.
Dodajmy, że ministerstwo nie przedstawiło wczoraj projektu zmian. Zostały zaprezentowane jedynie założenia. Wcześniej resort sprawiedliwości zapowiadał również zmiany, które pozwolą na konfiskatę mienia osób wyłudzających podatki.
– Naszym celem jest uszczelnienie systemu podatkowego, walka z tymi, którzy wyłudzają pieniądze z budżetu państwa, unikają wpłacania podatków, i ochrona tych, którzy uczciwie podatki płacą – mówiła na konferencji premier Beata Szydło.