statystyki

To nie czas na niespodzianki w JPK. Zostało bardzo mało czasu

autor: Mariusz Szulc30.06.2016, 07:31; Aktualizacja: 30.06.2016, 13:51
vat

Już 25 sierpnia br. najwięksi podatnicy będą musieli przekazać dane z ewidencji VAT w formacie JPKźródło: ShutterStock

- Nie można się wstrzymywać, ponieważ zostało bardzo mało czasu. Już 25 sierpnia br. najwięksi podatnicy będą musieli przekazać dane z ewidencji VAT w formacie JPK. Niezależnie od tego urzędy będą mogły żądać od nich pozostałych plików JPK za lipiec - mówi Andrzej Tajchert, partner w dziale usług doradczych w zespole doradztwa informatycznego w KPMG w Polsce.

W piątek wchodzi w życie obowiązek przesłania danych w formacie jednolitego pliku kontrolnego przez duże podmioty. Ministerstwo Finansów zmieniło w ostatnich dniach specyfikację interfejsów usług JPK. Co to oznacza?

Chodzi o sposób przesyłania plików z danymi. W ostatnich tygodniach zmian w tym zakresie było kilka, co niestety utrudnia pracę informatykom przygotowującym narzędzia do wysyłania plików. Warto też zauważyć, że nierozwiązany pozostaje inny poważny problem – wiele firm będzie zmuszonych do przekazywania danych do urzędów skarbowych na nośnikach informatycznych (np. pendrive), bo nie mają innego sposobu. Taką możliwość przewiduje projekt rozporządzenia ministra finansów, ale należy zauważyć, że przekazywanie danych na nośnikach nie jest związane z wymogiem zaszyfrowania danych. To z kolei rodzi obawy o zachowanie poufności i o bezpieczeństwo kluczowych informacji.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane