Kowalczyk: W 2017 r. nie ruszymy kwoty wolnej

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki13.06.2016, 07:53; Aktualizacja: 13.06.2016, 08:55
Henryk Kowalczyk

Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrówźródło: Newspix
autor zdjęcia: PIOTR TWARDYSKO

Mimo wcześniejszych zapowiedzi w 2017 roku nie zostanie zwiększony pułap dochodu wolnego od PIT. Ale może to otworzyć drogę do obniżki wieku emerytalnego.

Gabinet Beaty Szydło odstępuje od pomysłu, w którym kwota wolna miała rosnąć stopniowo, o 1000 zł rocznie – tak by docelowy poziom 8000 zł osiągnąć w 2019 r. W tajniki nowego planu wprowadził nas minister Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

– W sprawie kwoty wolnej decyzje już zapadły. Będzie jednolity podatek i przy jego wprowadzeniu zrealizujemy zapowiedzianą podwyżkę kwoty wolnej. Tak by cała operacja była neutralna dla budżetu – mówi minister Kowalczyk w wywiadzie dla DGP.

Podatek jednolity, łączący różne daniny (w tym składkę na ZUS) w jedną, ma wejść w życie od początku 2018 r. Jesienią rząd przedstawi jego projekt, tak by można było jeszcze w tym roku go uchwalić i mieć kolejne 12 miesięcy na przygotowania. Minister zapowiada, że rząd nie będzie zmieniał kwoty wolnej, bo nie ma sensu robić tego tylko na jeden rok. To oznacza poważne zmodyfikowanie jednej z najważniejszych obietnic wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy, przejętej potem przez PiS. W scenariuszu uwzględniającym podatek jednolity oznaczałoby to tyle, że dochód w granicach 8 tys. zł albo byłby zwolniony z nowego podatku, albo obłożony bardzo niską stawką. Zmiany udałoby się zbilansować dzięki wprowadzeniu płynnej progresji, która oznaczałaby większe obciążenia dla więcej zarabiających.

Rezygnacja z wcześniejszego planu oznacza, że w przyszłym roku Ministerstwo Finansów uniknie poważnego ubytku w dochodach z podatków. Stopniowe zwiększanie kwoty wolnej według poprzednich założeń uszczupliłoby dochody w przyszłym roku o 4 mld zł. Ministerstwo już wcześniej sugerowało, że trudno byłoby z tym pogodzić jednoczesną realizację drugiej wyborczej obietnicy, czyli obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Według wyliczeń resortu obniżenie wieku w takim wariancie kosztowałoby w 2017 r. Fundusz Ubezpieczeń Społecznych i Fundusz Emerytur Pomostowych około 8,6 mld zł.

Jednak według ministra Kowalczyka przy rezygnacji z podwyższenia kwoty wolnej robi się miejsce na obniżenie wieku.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (36)

  • haha(2016-06-13 09:11) Zgłoś naruszenie 546

    Wiedziałem, że optyka rządzenia zmieni zasadniczo myślenie Pisowczyków w stosunku do postrzegania kraju i jego problemów z kampanii wyborczej, no chyba że rzeczywiście Polska jest w ruinie wtedy no cóż nie stać nas na ten dobrobyt jak 8 tysięcy kwoty wolnej, no ale że ona jest w ruinie to wiedzieli już w kampanii to poco obietnice??

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • POPO(2016-06-13 09:28) Zgłoś naruszenie 5811

    Oszuści. Już na was nie zagłosuję. To pewne. Nic dla ludzi.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ...(2016-06-13 09:32) Zgłoś naruszenie 416

    Będzie jak z lekarstwami dla emerytów po 75 roku życia. Ustawa już jest, tylko listy leków brak, ale spełnili obietnice...???... spełnili...

    Odpowiedz
  • eja(2016-06-13 09:57) Zgłoś naruszenie 474

    To może choć obniżycie własna , 10-krotnie wyższa od szeregowego obywatela kwotę wolna od podatku...? To z pewnością byłoby z korzyścią dla budżetu... Kukiz/15 zglosil taka interpelacje.. i co wy na to...?

    Odpowiedz
  • wyborca(2016-06-13 09:58) Zgłoś naruszenie 453

    Podniesienie kwoty wolnej od podatku w sposób prosty ,sprawiedliwy, nie kosztowy wspiera ludzi pracy , a paradoksalnie tych najniżej zarabiających ,których pis okłamał by zdobyć władzę. Teraz eksperci pis intensywnie myślą nocami jak te duże pieniądze widziane przez Dudę i Szydło przed wyborami trafiły do wyborców lepszego sortu i kto im w tym przeszkadza.

    Odpowiedz
  • wyborca(2016-06-13 10:47) Zgłoś naruszenie 146

    Czekamy z niecierpliwościa na ustawe przywracającą poprzedni WIEK EMERYTALNY I POMOCY FRANKOWICZOM. Zgodnie z obietnicami wyborczymi PISu i PREZYDENTA . No chyba ,że nas wyborców PISu oszukano

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • blodbad(2016-06-13 11:49) Zgłoś naruszenie 213

    Czy na podstawie wyroku TK podatnik nie może sobie ustalić kwoty wolnej od podatku sam w zeznaniu PIT?

    Odpowiedz
  • EU(2016-06-13 14:01) Zgłoś naruszenie 244

    Kolejne oszustwo wyborcze PiS , a personalnie J.Kaczyńskiego ,B,Szydło i A,Dudy. Wreszcie minister finansów policzył ? Panie wicepremierze Morawiecki , co Pan na to? Czy to jest wiarygodność Pana formacji politycznej?

    Odpowiedz
  • wyborczyni(2016-06-13 14:39) Zgłoś naruszenie 132

    Prezydent Andrzej Duda obiecał nam wyborcom: ,,jeżeli w ciągu roku nie będzie obniżony wiek emerytalny' to poda się do dymisji, więc czkamy na obniżenie wieku emerytalnego 60/65 kobiet/ mężczyzn

    Odpowiedz
  • wyrok TK(2016-06-13 15:48) Zgłoś naruszenie 252

    PiS nie robi łaski. Ma psi obowiązek wykonać wyrok Trybunału Konstytucyjnego z roku 2015 (wydany jeszcze w poprzedniej kadencji rządowej), stwierdzający niezgodność z Konstytucją tak niskiej kwoty wolnej.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ken(2016-06-13 16:54) Zgłoś naruszenie 235

    no jasne, najlepiej przelac 500+ na piwko grilla i nowy tv nierobom i patologii i rozwalić emerytury z OFE w 3 lata na program "500 zl dla nieroba za głosy" zamiast dać ulgi pracującym na PKB w tym kraju. rządy prymitywów

    Odpowiedz
  • Nina(2016-06-13 17:50) Zgłoś naruszenie 72

    A co to tak długo trwa, przecież powrót do starej ustawy emerytalnej miał być priorytetem dla Pana Prezydenta i PIS, my kobiety ur. w 1953 r. czekamy na naprawienie art. 25 który nas dyskryminuje, ustawa wprowadzona przez PO i PSL 1.01,.2013 nie wprowadziła okresu przejściowego i działa wstecz do 2008 roku, kobiety ur w 1953 czekają na powszechne emerytury, które mają zawieszone. PIS i Pan Prezydent obiecali że nie będzie dyskryminowanych Polaków.

    Odpowiedz
  • VIM(2016-06-13 22:08) Zgłoś naruszenie 122

    jak w za komuny w wojsku- serdecznie witamy a zdrugiej strony!! JUŻ WAS MAMY !!!!!

    Odpowiedz
  • Czekaj Tatka latka, aż Cię zjedzą ... (2016-06-13 22:10) Zgłoś naruszenie 133

    Ciąg dalszy Kabaretu PIS ... p.t. "GRUSZKI na wierzbie PIS".

    Odpowiedz
  • Nastąpi to wczesniej niz sadzą neo-BOLSZEWICY PIS(2016-06-13 22:27) Zgłoś naruszenie 132

    Zaczyna zmniejszać się ... ZAPAS "KIEŁBASY WYBORCZEJ PIS"... Potwierdzają się "słowa na wiatr" Kłapaczki ... "DAMY RADĘ". KŁAMALI ... KŁAMIA ... i nadal BEDA KŁAMAC, dopóty dopóki "ULICA" nie wywiezie ich na SMIETNIK HISTORI

    Odpowiedz
  • polskidziad(2016-06-13 23:37) Zgłoś naruszenie 123

    ......ścierwa ! i tyle !! , a żerują na szarej masie .....,

    Odpowiedz
  • Elander(2016-06-14 01:46) Zgłoś naruszenie 014

    dla tych co nie umieją czytać ze zrozumieniem: PiS obietnicę zrealizuje tyle,że dopiero w 2018 r równoczesnie z całym systemem podatkowym.Ma to sens!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Enon(2016-06-14 09:03) Zgłoś naruszenie 140

    Podwyższą. W 2018 r. tuż przed wyborami samorządowymi. Zjełczała kiełbasa wyborcza zostanie odświeżona, umyta i wypachniona.

    Odpowiedz
  • ob(2016-06-14 10:04) Zgłoś naruszenie 90

    Duda twierdził ,że pieniądze na podniesienie kwoty wolnej od podatku są , a jak ktoś mówi inaczej to kłamie i jeśli on nie zrealizuje swoich obietnic w ciągu roku to się poda do dymisji .Wykażę się jeszcze cierpliwością i oczekuję obiecanej kwoty wolnej 8000zł od 1.01.2017r lub dymisji .Prezydent Duda ma możliwość pokazać wszystkim Polakom czy posiada honor ...

    Odpowiedz