statystyki

Do odliczenia tylko 50 proc. VAT od aut testowych

autor: Mariusz Szulc08.06.2016, 07:14; Aktualizacja: 30.06.2016, 12:39
mężczyzna, auto, samochód

Samochód demonstracyjny z samej definicji nie jest przeznaczony wyłącznie do odsprzedażyźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który nie prowadzi ewidencji przebiegu samochodów demonstracyjnych, nie odejmie 100 proc. podatku naliczonego zapłaconego przy ich zakupie i eksploatacji – orzekł łódzki WSA.

Chodziło o spółkę, która zajmowała się sprzedażą detaliczną pojazdów osobowych. Nabyła ona w celach demonstracyjnych kilkanaście pojazdów, dzięki czemu klienci mogliby wykonywać próbne jazdy. Spółka sądziła, że może odliczyć 100 proc. VAT zapłaconego w cenie wydatków związanych z zakupem i eksploatacją tych aut. W wewnętrznym regulaminie zastrzegła bowiem, że nie mogą być one używane przez handlowców do celów prywatnych. Nie prowadziła ich ewidencji przebiegu, bo uważała, że w świetle art. 86a ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT nie jest to konieczne, skoro samochody są przeznaczone wyłącznie do odsprzedaży. Podkreślała, że auta będą wykorzystywane w celach demonstracyjnych maksymalnie przez kilka–kilkanaście miesięcy. Potem będą zawsze przeznaczone jedynie do odsprzedaży.

Polecany produkt: Samochód w firmie >>


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane