statystyki

PIT: To, co spłacone przed sprzedażą, nie jest objęte ulgą

autor: Patrycja Dudek30.05.2016, 19:00
podatki pieniądze

Podatniczka tłumaczyła, że jej dług w banku wynosił dokładnie tyle, ile uzyskała ze sprzedaży nieruchomości, i skoro przez lata spłacała ten kredyt, to ulga należy jej się na całą tę kwotęźródło: ShutterStock

Część kredytu hipotecznego spłacona jeszcze przed zbyciem nieruchomości nie uprawnia do zwolnienia w PIT – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Sprawa dotyczyła podatniczki, która kupiła mieszkanie na kredyt. Sprzedała je na cztery miesiące przed upływem pięciu lat od nabycia.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, jeśli sprzedaż nieruchomości następuje przed upływem tego terminu, to podatnik musi liczyć się z zapłatą podatku dochodowego. Nie musi płacić daniny tylko wtedy, gdy w ciągu dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż, przeznaczy uzyskane pieniądze na cel mieszkaniowy (art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT). Zgodnie z art. 21 ust. 25 ustawy o PIT takim celem jest np. spłata kredytu (wraz z odsetkami) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.

Podatniczka liczyła na to, że skorzysta z tej ulgi. Gdy sprzedawała mieszkanie, większość kredytu miała już spłaconą, do zapłaty zostało jej tylko 45 tys. zł. Resztę spłaciła już po sprzedaży.


Pozostało jeszcze 44% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane