statystyki

PIT: To, co spłacone przed sprzedażą, nie jest objęte ulgą

autor: Patrycja Dudek30.05.2016, 19:00
podatki pieniądze

Podatniczka tłumaczyła, że jej dług w banku wynosił dokładnie tyle, ile uzyskała ze sprzedaży nieruchomości, i skoro przez lata spłacała ten kredyt, to ulga należy jej się na całą tę kwotęźródło: ShutterStock

Część kredytu hipotecznego spłacona jeszcze przed zbyciem nieruchomości nie uprawnia do zwolnienia w PIT – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Sprawa dotyczyła podatniczki, która kupiła mieszkanie na kredyt. Sprzedała je na cztery miesiące przed upływem pięciu lat od nabycia.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, jeśli sprzedaż nieruchomości następuje przed upływem tego terminu, to podatnik musi liczyć się z zapłatą podatku dochodowego. Nie musi płacić daniny tylko wtedy, gdy w ciągu dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż, przeznaczy uzyskane pieniądze na cel mieszkaniowy (art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT). Zgodnie z art. 21 ust. 25 ustawy o PIT takim celem jest np. spłata kredytu (wraz z odsetkami) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.

Podatniczka liczyła na to, że skorzysta z tej ulgi. Gdy sprzedawała mieszkanie, większość kredytu miała już spłaconą, do zapłaty zostało jej tylko 45 tys. zł. Resztę spłaciła już po sprzedaży.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane