statystyki

Umowa i faktura to za mało, by pomniejszyć przychód

autor: Agnieszka Pokojska06.06.2016, 07:18; Aktualizacja: 06.06.2016, 08:11
podatki-PIT-kredyt

WSA wyjaśnił, że zgodnie z utrwalonym orzecznictwem podatnik musi współdziałać z organem, aby wyjaśnić sprawę.źródło: ShutterStock

Dopiero posiadanie dowodów potwierdzających faktyczne wykonanie usługi niematerialnej pozwala zakwalifikować wydatki do kosztów – stwierdził Trybunał Konstytucyjny i odmówił rozpatrzenia skargi.

Złożyła ją spółka, która organizuje gry na automatach. Dyrektor urzędu kontroli skarbowej uznał, że zawyżyła koszty uzyskania przychodów, zaliczając do nich kwoty za usługi konsultingowe. Twierdził, że podatnik nie przedstawił materiałów świadczących o ich faktycznym wykonaniu ani nie wykazał związku wydatków z celem uzyskania przychodów. W odwołaniu spółka zarzuciła, że organ nie przeprowadził koniecznych dowodów (w tym z zeznań osoby, która wykonała usługę), a te, które zebrał, źle ocenił. Podkreśliła, że wykonanie usług konsultingowych nie musi być potwierdzone dokumentami, ale każdym dowodem, jak np. zeznania świadka. Zarówno organ odwoławczy, jak i sądy stanęły po stronie dyrektora UKS. Wojewódzki sąd administracyjny stwierdził, że „przedmiotem dowodu w sprawie spółki powinna być treść wskazanej dokumentacji i to w takiej postaci, w jakiej spółka ją otrzymała, posiadała i uczyniła podstawą uznania wydatków za koszt”. Zeznania świadków natomiast to nie to samo.

WSA wyjaśnił, że zgodnie z utrwalonym orzecznictwem podatnik musi współdziałać z organem, aby wyjaśnić sprawę. Tego wymogu jednak spółka nie spełniła. Zamiast dostarczyć dokumenty, na podstawie których ujęła koszt w księgach, zawnioskowała o przesłuchanie świadka, sugerując, że od niego organ mógłby pozyskać potrzebną do oceny dokumentację.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane