statystyki

Kosztem są wydatki poniesione, a nie potencjalne

autor: Łukasz Zalewski14.06.2016, 16:00
kalkulator, tabela, podatki

Podatnik uważał, że taki długofalowy wydatek w postaci renty jest kosztem bezpośrednio związanym z przychodem ze sprzedaży, a więc spełnione zostały przesłanki wynikające z art. 22 pkt 6c ustawy o PITźródło: ShutterStock

Renta, którą podatnik ma w przyszłości wypłacać w zamian za sprzedaż nieruchomości, nie pomniejsza przychodu ze zbycia – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła podatnika, który w 2008 r. zawarł umowę o rentę w zamian za przeniesienie własności nieruchomości o wartości 480 tys. zł. Zbywca otrzymał 60 tys. zł już przy podpisaniu aktu notarialnego, a kolejne wypłaty miał dostawać od nabywcy dożywotnio, co miesiąc.

W tym samym roku podatnik sprzedał tę nieruchomość za 536 tys. zł.

Sądził, że kosztem uzyskania przychodu z tej sprzedaży może być wypłacana dożywotnio i skapitalizowana renta. Obliczył, że będzie ją wypłacać przez 16 lat, ponieważ zgodnie z danymi GUS średni wiek życia mężczyzny wynosi 71 lat. W efekcie powinna ona wynieść nieco poniżej 630 tys. zł. Podatnik uważał, że taki długofalowy wydatek w postaci renty jest kosztem bezpośrednio związanym z przychodem ze sprzedaży, a więc spełnione zostały przesłanki wynikające z art. 22 pkt 6c ustawy o PIT. Przepis ten pozwala pomniejszyć przychód o udokumentowane koszty nabycia (wytworzenia) powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane