statystyki

Kosztem są wydatki poniesione, a nie potencjalne

autor: Łukasz Zalewski14.06.2016, 16:00
kalkulator, tabela, podatki

Podatnik uważał, że taki długofalowy wydatek w postaci renty jest kosztem bezpośrednio związanym z przychodem ze sprzedaży, a więc spełnione zostały przesłanki wynikające z art. 22 pkt 6c ustawy o PITźródło: ShutterStock

Renta, którą podatnik ma w przyszłości wypłacać w zamian za sprzedaż nieruchomości, nie pomniejsza przychodu ze zbycia – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła podatnika, który w 2008 r. zawarł umowę o rentę w zamian za przeniesienie własności nieruchomości o wartości 480 tys. zł. Zbywca otrzymał 60 tys. zł już przy podpisaniu aktu notarialnego, a kolejne wypłaty miał dostawać od nabywcy dożywotnio, co miesiąc.

W tym samym roku podatnik sprzedał tę nieruchomość za 536 tys. zł.

Sądził, że kosztem uzyskania przychodu z tej sprzedaży może być wypłacana dożywotnio i skapitalizowana renta. Obliczył, że będzie ją wypłacać przez 16 lat, ponieważ zgodnie z danymi GUS średni wiek życia mężczyzny wynosi 71 lat. W efekcie powinna ona wynieść nieco poniżej 630 tys. zł. Podatnik uważał, że taki długofalowy wydatek w postaci renty jest kosztem bezpośrednio związanym z przychodem ze sprzedaży, a więc spełnione zostały przesłanki wynikające z art. 22 pkt 6c ustawy o PIT. Przepis ten pozwala pomniejszyć przychód o udokumentowane koszty nabycia (wytworzenia) powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane