statystyki

Aport datą graniczną dla rozliczeń podatkowych

autor: Łukasz Zalewski31.05.2016, 07:13; Aktualizacja: 31.05.2016, 07:37
podatki-PIT-kredyt

Aport jest datą graniczną.źródło: ShutterStock

Wydatki udokumentowane fakturami wystawionymi na firmę wnoszącą zorganizowaną część przedsiębiorstwa nie mogą być kosztem firmy przejmującej. Musi ona jednak uwzględnić w przychodach spłaty wierzytelności – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła spółki, która wniosła aportem cztery wyodrębnione oddziały (składające się na pion sprzedaży maszyn i urządzeń rolniczych) do innej spółki. Tworzyły one zorganizowane części przedsiębiorstwa. Spółka przejęła jednocześnie prawa i obowiązki wynikające z różnych umów zawartych przez spółkę wnoszącą, a dotyczących oddziałów. Kontrahenci firmy wnoszącej aport kontynuują dostawy towarów i świadczenie usług na rzecz nowej spółki. Część usług i dostaw towarów zrealizowali jednak na rzecz spółki wnoszącej jeszcze przed dniem wniesienia aportu. Problem w tym, że dokumenty (faktury) zostały wystawione i doręczone już po zdarzeniu, a płatności uregulowała spółka przejmująca. Co więcej, po dokonaniu transakcji, kontrahenci będą realizować usługi i dostawy towarów, które zostały udokumentowane fakturami wystawionymi na firmę wnoszącą aport. Spółka, która go objęła, otrzymała też wierzytelności z tytułu sprzedaży towarów i usług związane z dotychczasową działalnością handlową oddziałów spółki wnoszącej.

Chciała ona m.in. wiedzieć, czy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki wynikające z faktur wystawionych na poprzedniczkę, ale które sama opłaciła po wniesieniu aportu, oraz z faktur wystawionych przed transakcją, a które zostaną zrealizowane już po tym fakcie. Druga sporna kwestia dotyczyła tego, czy spółka musi zaliczyć do swoich przychodów spłaty wierzytelności powstałe przed aportem.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane