Odszkodowanie nie jest opodatkowane jak najem

autor: Łukasz Zalewski02.06.2016, 16:00
Sprawa dotyczyła właściciela mieszkania, który uzyskiwał przychody z najmu.

Sprawa dotyczyła właściciela mieszkania, który uzyskiwał przychody z najmu.źródło: ShutterStock

Wynagrodzenie wypłacane przez gminę właścicielowi lokalu mieszkalnego, który zajmuje osoba eksmitowana, jest przychodem z innych źródeł – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła właściciela mieszkania, który uzyskiwał przychody z najmu. Wynagrodzenie za najem dostawał od gminy. Zgodnie bowiem z prawomocnymi wyrokami sadów miała ona obowiązek zapewnić eksmitowanym osobom lokale socjalne, ale tego nie zrobiła. Osoby takie przebywały więc w wynajmowanym mieszkaniu, a gmina wypłacała odszkodowania na podstawie art. 18 ust. 5 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 266). W praktyce odszkodowania zastępowały czynsz, jaki powinien płacić lokator. Spór sprowadzał się do wyjaśnienia, do jakiego źródła przychodów zaliczyć odszkodowanie. Zdaniem skarżącego powinien to być przychód z najmu. Wskazał, że gdyby eksmitowany lokator, który oczekuje na lokal socjalny od gminy, wypłacał mu comiesięczne opłaty związane z bezumownym zajmowaniem lokalu, wtedy jako wynajmujący nie mógłby ubiegać się o odszkodowanie za brak lokalu socjalnego od gminy.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane