statystyki

Prywatne cele wykluczają odliczenie

autor: Patrycja Dudek31.03.2016, 08:22; Aktualizacja: 31.03.2016, 10:18
samochody

Chodziło o spółkę, która wzięła auta w leasing w 2006 r.źródło: ShutterStock

Podatnik, który nie zmierza do osiągnięcia przychodu, nie może zaliczyć poniesionego wydatku do kosztów podatkowych – wynika z wyroku NSA.

Chodziło o spółkę, która wzięła auta w leasing w 2006 r. Chciała je odpłatnie wynajmować. Przez dwa pierwsze lata jej się to udawało, a wydatki na raty leasingowe i utrzymanie samochodów zaliczała do kosztów podatkowych. W późniejszym okresie też zarabiała na wynajmie. Problem dotyczył tylko 2008 r., bo wtedy firma nie osiągnęła żadnych przychodów z wynajmu. Mimo tego raty leasingowe i wydatki na remont i tak ujęła w kosztach.

Organy podatkowe to zakwestionowały. Stwierdziły, że skoro auta nie zostały wynajęte, to wydatki na ich leasing i utrzymanie nie mogą być kosztem. Zwróciły uwagę na to, że spółka nie podjęła żadnych działań, żeby je wynajmować. Zauważyły też, że samochody były użytkowane (świadczyły o tym stany liczników) przez osoby, których spółka nie chciała ujawnić. Fiskus stwierdził zatem, że poniesione wydatki nie mają związku z działalnością gospodarczą firmy.


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane